Mów a znajdziesz

Czy zdarza ci się głośno myśleć? Już nie musisz się tego wstydzić – to pomaga w myśleniu! Wykazali to Gary Lupyan z University of Wisconsin-Madison i Daniel Swingley z University of Pennsylvania (i opisali na łamach „Quarterly Journal of Experimental Psychology”).

Naukowcy poprosili uczestników eksperymentu, aby wśród 20 obrazków odszukali jeden konkretny. Okazało się, że osoby, które podczas szukania powtarzały nazwę przedstawionego na rysunku przedmiotu, odnajdywały go szybciej niż te, które szukały w ciszy. Kiedy jednak obiekt był nietypowy, czas poszukiwań się wydłużał. Można to dość łatwo wytłumaczyć: szukając owocu, bez trudu wskażemy jabłko, ale więcej trudności sprawi nam zaklasyfikowanie do tej kategorii granatu. Wnioski płynące z ustaleń badaczy są więc wyjątkowo czytelne: jeśli zgubicie klucze do auta w domowym bałaganie, powtarzanie na głos ich nazwy ułatwi poszukiwania prototypowego przedstawiciela wszystkich znanych wam kluczy.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Lupyan G, & Swingley D (2012). Self-directed speech affects visual search performance. Quarterly journal of experimental psychology (2006), 65 (6), 1068-85 PMID: 22489646

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach lipcowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts