Dlaczego wspieranie mniejszości jest ważne?

Aresztowanie transpłciowej aktywistki Margot pociągnęło za sobą protesty na terenie całego kraju. Nie wszyscy protestujący to osoby LGBT+. Dlaczego ważne jest, by osoby należące do większości wspierały członków grup mniejszościowych? W odpowiedzi na to pytanie mogą pomóc wyniki badania przeprowadzonego przez Kevina Mungera z Uniwersytetu w Nowym Jorku.

Munger, powołując się na wcześniejsze badania, zwrócił uwagę na to, że w powstawaniu uprzedzeń i dyskryminacji niebagatelną rolę odgrywają normy społeczne. Zwrócił też uwagę na to, że w internecie ludzie mogą czuć się bardziej anonimowi, niż w bezpośrednim kontakcie, co może zmniejszać opór przed umieszczaniem rasistowskich komentarzy.

Biorąc pod uwagę te zjawiska, Munger postanowił sprawdzić, czy danie do zrozumienia autorom rasistowskich, wymierzonych w osoby czarnoskóre wpisów na Twitterze, że takie treści sa nieakceptowalne, może skutecznie powstrzymać dalsze rasistowskie wypowiedzi. Postanowił sprawdzić też, jaką rolę odgrywa tu pochodzenie oraz popularność osoby przeciwstawiającej się rasizmowi. W tym celu stworzył cztery konta na Twitterze, za pomocą których przez dwa miesiące dyskutował z użytkownikami umieszczającymi rasistowskie wpisy i podkreślał nieakceptowalność takich treści. Konta różniły się pochodzeniem właściciela (czarnoskóry lub biały mężczyzna) i jego popularnością (kilku lub kilkuset obserwatorów). Okazało się, że gdy biały mężczyzna mający dużą liczbę obserwatorów przeciwstawiał się rasistowskim wypowiedziom, jego interwencja odnosiła pożądany skutek – w dalszych wypowiedziach tych samych osób liczba obraźliwych słów pod adresem osób czarnoskórych znacznie spadła w porównaniu z grupą kontrolną autorów rasistowskich wpisów, z którą autor nie podejmował polemiki. Co więcej, w przypadku Twitterowiczów, którzy na swoim koncie ujawniali swoje imię i nazwisko, interwencja w wykonaniu czarnoskórego mężczyzny o małej liczbie obserwatorów odnosiła skutek odwrotny do zamierzonego – po interwencji wzrosła liczba obraźliwych słów wobec osób czarnoskórych.
Dlaczego wpisy białego autora odniosły pożądany skutek, a czarnoskórego nie? Munger wyjaśnia to za pomocą teorii tożsamości społecznej. Według tej teorii identyfikacja z własną grupą jest źródłem pozytywnej samooceny. Bardziej skłonni jesteśmy zatem ulec perswazji osoby, która należy do naszej grupy, niż osoby, która należy do grupy obcej.

Dlatego ważne jest, by osoby należące do większości wspierały członków grup mniejszościowych, na przykład przez podpisywanie petycji, chodzenie na demonstracje czy wsparcie finansowe organizacji walczących o prawa mniejszości. Jeśli chciał(a)byś pomóc mniejszościom seksualnym w Polsce, podpisz tę petycję.

Jeśli chciał(a)byś poznac więcej badań na temat zbiorowego działania, zachęcamy do zapoznania się z książką „Walcz, protestuj, zmieniaj świat”, wydaną przez Smak Słowa.

Chcesz wiedzieć więcej?

(C) zdjęcie unsplash.com
Munger, K. (2017). Tweetment Effects on the Tweeted: Experimentally Reducing Racist Harassment. Political Behavior, 39, 629–649. doi:10.1007/s11109-016-9373-5
Besta, T., Jaśko, K., Grzymała-Moszczyńska, J., & Górska, P. (2019). Walcz, protestuj, zmieniaj świat. Psychologia aktywizmu. Sopot: Smak Słowa

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Co jest ważniejsze w hierarchii celów ?
    Pisząc o ważności należy uwzględnić hierarchię wartości w tym co jest ważniejsze, a co mniej ważne.
    Jak bardzo ważne to jest ?, a co jest ważniejsze, a co mniej ważne.
    Każde ważenie na wadze wymaga odniesienia do wartości po drugiej stronie szali wagi. Czy pogląd o tej ważności jest dobrze przemyślany przez autora, czy skopiowany na zasadzie kopiuj wklej w mechanizmie propagacji zachowań i poglądów, wzmocniony i zakotwiczony. ile w tym procesie fideizmu, ile racio, ile odkrycia ze sfery ezoterycznej.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Język władzy

Spróbuj przewidzieć, jak polityk będzie raportował przebieg katastrofy: czy będzie to język konkretów („podczas trzęsienia ziemi 120 osób…