Pomysły na zlecenie

group of people walking on pedestrian lane

Kreatywne rozwiązywanie problemów nie jest łatwą sztuką. Jak przekonują badacze na łamach Personality and Social Psychology Bulletin, zadanie może ułatwić poproszenie o pomoc kogoś, kogo mało znamy.

Evan PolmanKyle J. Emich z New York University przeprowadzili cztery eksperymenty, w których uczestnicy w imieniu nieznanej im osoby zmagali się z różnymi zadaniami wymagającymi kreatywności. Okazało się, że namalowane rysunki oraz zaproponowane pomysły były o wiele bardziej kreatywne, gdy powstawały dla osoby innej niż sam twórca.

Co więcej, rozwiązanie skomplikowanej łamigłówki było łatwiejsze, kiedy uczestnicy w trakcie szukania odpowiedzi wyobrażali sobie, że robią to w imieniu drugiej osoby. Podejmując decyzje za innych, zachowujemy obiektywizm w zbieraniu istotnych dla problemu informacji – tłumaczy Polman. W konsekwencji im mniej łączy nas z osobą, którą poprosimy o rozwiązanie problemu, tym większe mamy szanse na uzyskanie kreatywnej odpowiedzi.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Polman, E., & Emich, K. (2011). Decisions for Others Are More Creative Than Decisions for the Self Personality and Social Psychology Bulletin, 37 (4), 492-501 DOI: 10.1177/0146167211398362

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach styczniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts