Psychologia

Pomysły na zlecenie

(CC)www.flickr.com by Julián Santacruz

Kreatywne rozwiązywanie problemów nie jest łatwą sztuką. Jak przekonują badacze na łamach Personality and Social Psychology Bulletin, zadanie może ułatwić poproszenie o pomoc kogoś, kogo mało znamy.

Evan PolmanKyle J. Emich z New York University przeprowadzili cztery eksperymenty, w których uczestnicy w imieniu nieznanej im osoby zmagali się z różnymi zadaniami wymagającymi kreatywności. Okazało się, że namalowane rysunki oraz zaproponowane pomysły były o wiele bardziej kreatywne, gdy powstawały dla osoby innej niż sam twórca.

Co więcej, rozwiązanie skomplikowanej łamigłówki było łatwiejsze, kiedy uczestnicy w trakcie szukania odpowiedzi wyobrażali sobie, że robią to w imieniu drugiej osoby. Podejmując decyzje za innych, zachowujemy obiektywizm w zbieraniu istotnych dla problemu informacji – tłumaczy Polman. W konsekwencji, im mniej łączy nas z osobą, którą poprosimy o rozwiązanie problemu, tym większe mamy szanse na uzyskanie kreatywnej odpowiedzi.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Polman, E., & Emich, K. (2011). Decisions for Others Are More Creative Than Decisions for the Self Personality and Social Psychology Bulletin, 37 (4), 492-501 DOI: 10.1177/0146167211398362

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach styczniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.