Wprowadzenie do efektywnego publikowania

Serwis badania.net wystąpił w roli partnera poradnika „Wprowadzenie do Efektywnego Publikowania Naukowego”, który jest dostępny do pobrania na licencji Creative Commons, a więc całkowicie za darmo.

Każdy naukowiec stanął kiedyś w sytuacji pisania pierwszej poważnej publikacji naukowej. Mało kto jednak wie na tym etapie, że sama wartość naukowa pracy może nie wystarczyć do osiągnięcia wymarzonego celu w postaci artykułu zaakceptowanego do druku. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ilość dostępnych artykułów naukowych jest dzisiaj szacowana na 10 milionów i podwaja się co 15 lat. Taka sytuacja wymusza na świecie naukowym stosowanie rygorystycznego procesu recenzji regulującego ogrom zgłaszanych publikacji. Obecnie stawia się publikacji wiele wymagań natury technicznej, a końcowa decyzja o ewentualnym przyjęciu artykułu do druku jest poprzedzona szeregiem działań które nie zawsze są związane ze stricte naukową wartością pracy. Dla przykładu można przywołać słynną pracę zawierającą sformułowanie szczególnej teorii względności Alberta Einsteina “Zur Elektrodynamik bewegter Körper” wydaną w 1905 w czasopiśmie Annalen der Physik (Volume 322, Issue 10, pages 891–921). Ta praca, będąca jedną z najważniejszych w historii nauki, prawdopodobnie nie zostałaby dzisiaj przyjęta do druku. Na wstępie mogłaby zostać odrzucona za brak odnośników do literatury. Kolejnym problemem byłby fakt, że część zmiennych nie została opisana przed użyciem. Recenzent mógłby zwrócić uwagę na brak afiliacji autora z uczelnią, a na koniec wypomnieć brak odpowiednich ilustracji. Nawet jeżeli jego publikacja dostałaby się do druku, to mogłaby pozostać niezauważona, jeżeli pojawiłaby się na łamach nieodpowiedniego czasopisma.

Poradnik „Wprowadzenie do Efektywnego Publikowania Naukowego” został napisany z myślą o początkujących naukowcach chcących po raz pierwszy podjąć próbę skutecznego opublikowania swoich wyników. Autorzy: Tomasz Liśkiewicz i Grzegorz Liśkiewicz od trzech lat prowadzą firmę Amber Editing która oferuje zestaw usług pomagających polskim autorom publikować swoje wyniki na łamach wysoko punktowanych czasopism. Poradnik jest odpowiedzią na najczęstsze pytania i wątpliwości współpracujących z nią naukowców. Dlatego może być traktowana jako odpowiednie wprowadzenie dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w dziedzinie publikowania naukowego.

Poradnik można pobrać na stronie http://www.amberediting.pl/poradnik, przeczytać w jeden wieczór z nabytą wiedzę stosować od razu.

[ct_button url=”http://www.amberediting.pl/images/documents/Wprowadzenie%20do%20Efektywnego%20Publikowania%20Naukowego.pdf ” style=”btn btn-info” size=”large” type=”square” target=”_blank”]POBIERZ PEŁNY TEKST PORADNIKA[/ct_button]
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Powiem szczerze – to CHORY system. System wartościowania naukowców uzależniony od ilości publikacji (i wartościowania pism w których się ukazują) jest zwyczajnie beznadziejny. Z tego co obserwuję znaczniejsze osiągnięcia naukowe powstały bez udziału lektury, lub z udziałem minimalnym, publikowanych artykułów. Jednocześnie miernoty naukawe są w stanie wyprodukować sporo tekstów bez żadnych większych walorów rozwojowych które jednak spełnią zarówno kryteria “drukowalności” jak i “cytowalności”.
    Nie tędy droga.
    Zresztą już od dawna w razie konieczności rozwiązania jakiegoś problemu organizuje się interdyscyplinarne zespoły naukowe, dla których publikacja jest drugo lub nawet trzecio rzędnym produktem ubocznym procesu badawczego (los Alamos, CERN itp.)

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Zapraszamy na neuromanię

W imieniu Toruńskiego Koła Kognitywistycznego UMK, serdecznie zapraszam do udziału w drugiej edycji studencko – doktoranckiej konferencji Neuromania.…