Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce

Dziewiątego lutego tego roku premierę będzie miała książka Anety Pawłowskiej-Krać poruszająca temat leczenia psychiatrycznego w Polsce. Temat ten wzbudza od lat wiele kontrowersji, w związku z czym zaprojektowano reformę mającą na celu usprawnienie procesu leczniczego oraz diagnostycznego zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.


W mojej ocenie książka Pawłowskiej-Krać za bardzo skupia się na pojedynczych historiach ludzi, a za mało na faktach. Oczywiście, historie osobiste są wzruszające, ale według mnie dobrze napisany reportaż poruszający temat systemowy powinien przede wszystkim mówić o faktach – o tym jak jest, jak powinno być, jak jest gdzie indziej. Tylko w jednym rozdziale mamy krótką wzmiankę o leczeniu psychiatrycznym w Szwecji. Zabrakło mi ogólnych danych na temat liczby szpitali, psychiatrów w Polsce – tak by stworzyć sobie w głowie obraz systemu, który zdecydowanie nie funkcjonuje w Polsce prawidłowo. To jest minus tej pozycji. Na szczęście książka ma też sporo plusów.

Przede wszystkim autorka posiada wyczucie i historie chorowania swoich bohaterów opisuje w sposób stonowany, bez zbędnej histerii lub taniej sensacji. Nie boi się także napisać, że rozmowy, które prowadziła nie wpłynęły dobrze na część bohaterów, co pokazuje tylko jak trudna jest to sytuacja dla osób z chorobą psychiczną oraz ich rodzin. Szkoda tylko, że właśnie głosów członków rodzin zabrakło w tej książce. Kiedy człowiek choruje przewlekle dotyka to całego systemu rodzinnego i dobrze byłoby i ten aspekt ująć w opowiadanych historiach – namiastkę tego znajdujemy w historii choroby Kuby, która przedstawiona jest właśnie z perspektywy rodziny, a właściwie rodziców.

Kolejnym plusem publikacji jest zwrócenie uwagi na wielowątkowość procesu leczenia, zwrócenie uwagi na to, że leczenie to nie tylko leki i opieka lekarska, ale także możliwość powrotu do życia w szerokim aspekcie, w tym na rynek pracy lub do szkoły. Szkoda, że zostało to też potraktowane tylko symbolicznie, zdaję sobie jednak sprawę z tego, że inaczej książka byłaby po prostu dużo, dużo grubsza. Autorka zwróciła jednak uwagę na fakt, że proces zdrowienia w Polsce jest znacznie utrudniony, bo brakuje systemowego wsparcia łączącego wiele środowisk.

Dobrze, że Pawłowska-Krać pokazała również perspektywę pracowników ochrony zdrowia – nie tylko dyrektorów, ale i zwykłych szeregowych pracowników, na których to barkach spoczywa opieka nad osobą przebywającą w szpitalu. Co najważniejsze nie zrobiła tego, by jakoś wytłumaczyć system, ale właśnie obiektywnie pokazać skąd biorą się pewnie rozwiązania, które nie są satysfakcjonujące i które de facto nie leczą. Obiektywizm autorki widać zresztą w każdej sytuacji – myślę, że to zdecydowany plus, bo słuchając o ludzkich nieszczęściach trudno nie stanąć po czyjejś stronie. Niezwykle ciekawy i budujący był też przykład sprawnie działającego centrum zdrowia psychicznego w Hajnówce, jedynie zakończenie rozczarowuje, ale nie dziwi.

Podsumowując – dla mnie, jako specjalisty, mającego kontakt z systemem, zabrakło faktów i więcej informacji na temat przykładowych rozwiązań w różnych miejscach w Polsce i na świecie. Myślę jednak, że dla osób, które nie wiele wiedzą książka może okazać się odkryciem oraz uwrażliwić na potrzeby osób z chorobą psychiczną w Polsce.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zdjęcie (C) Harry Cao from unsplash.com
Dziękujemy Wydawnictwu Czarne za egzemplarz recenzencki
Pawłowska-Krać, A. (2022). Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Wydawnictwo Czarne. https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/glosnik-w-glowie

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Zapach płodności

Kalendarzyk małżeński to jedna z bardziej wymagających metod planowania rodziny. Tym czego bezwzględnie muszą przestrzegać małżonkowie, to zakaz…