Zastanawiałeś się kiedyś, czy w przyszłości zostaną zaprojektowane roboty, które będą mogły zaspokoić twoje potrzeby emocjonalne i seksualne? Jak na to zareagują ludzie? W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Bergen sprawdzono, jakie emocje, w zależności od płci, wywołują w nas seks-roboty!
Technologia rozwija się coraz szybciej, a obecność robotów i sztucznej inteligencji w naszym otoczeniu zaczyna być coraz bardziej powszechna i normalna. Dotyczy to wszystkich obszarów naszego życia, nawet tych najbardziej prozaicznych. Jednym z pojawiających się wyzwań jest stworzenie rozwiązań odpowiadających na problem samotności, która jest coraz bardziej powszechna wśród nastolatków i osób w podeszłym wieku, a ma szkodliwy wpływ na zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne.
Dlaczego więc nie wykorzystać technologii do celów zaspokojenia potrzeb społeczno-emocjonalnych i seksualnych? Producenci zamierzają stworzyć i wyposażyć roboty erotyczne w rozbudowane umiejętności motoryczne i umiejętność prowadzenia dialogu z użytkownikami. W przypadku skomercjalizowania tego typu robotów zaczną pojawiać się etyczne, psychologiczne i społeczne dylematy dotyczące interakcji człowiek-robot, co może utrudniać wejście na rynek. Pojawiają się pytania, jakie będzie nasz stosunek do nich i nasz poziom tolerancji. Czy zaczniemy postrzegać ich jako towarzyszy? Konkurentów? Może rozwiązanie ograniczenia prostytucji i handlu ludźmi?
Liczba badań na ten temat ciągle jest niewielka. Z jednej strony jest to nowość, z drugiej w psychologii temat technologii bywa często pomijany, brakuje opracowań na temat relacji człowiek- robot. Przeprowadzanie badań w tym kierunku byłoby pomocne w tworzeniu robotów dobrze odpowiadających moralnym i emocjonalnym potrzebom ludzi. Dodatkowo, zrozumienie różnic płciowych w postrzeganiu robotów platonicznych i seks-robotów jest konieczne w celu dostosowania produktu do rynku, jest też wspaniałą okazją do zrozumienia różnic między płciami w zakresie podstawowych potrzeb i pragnień oraz dostosowaniu do nich robotów.
W przeprowadzonym badaniu na Uniwersytecie w Bergen udział wzięły 163 kobiety i 114 mężczyzn, których losowo zapoznano z opisem seks robota (który miał ludzkie, bardzo atrakcyjne ciało kobiety lub mężczyzny zaangażowanego seksualnie, ale nie mógł wchodzić w inne interakcje) lub platonicznie kochającego robota (specjalną sztuczną inteligencją, która była jedynie słuchawką z mikrofonem). Następnie pytano badanych o swoim zaangażowaniu w romantyczne związki, później o ich wyobrażenie jak zareagowaliby na wiadomość, że ich partner używa robota podobnego do tego, o którym czytali.
Wyniki badania pokazują, że kobiety mają mniej pozytywny stosunek do obu wariantów robotów w porównaniu z mężczyznami. Mężczyźni są jednak bardziej pozytywnie nastawieni do pojawienia się seksrobotów, w odróżnieniu od kobiet, które były nieprzychylnie nastawione do tego pomysłu, Zarówno kobiety jak i mężczyźni rzutują swoje własne uczucia dotyczące robotów, błędnie spodziewając się, że ich partner będzie miał taki stosunek do robota, jak oni sami. Warto dodać, że niezależnie od płci, badanie osoby nie były przychylnie nastawione do posiadania robota przez ich partnera. Mężczyźni wykazywali się niechęcią w obu wariantach, natomiast kobiety, co zaskakujące, były bardziej zazdrosne o seksroboty. Wbrew oczekiwaniom opartym na psychologii ewolucyjnej, kobiety odczuwały większą zazdrość, jeśli ich partner korzystałby z seksrobota, bardziej niż z platonicznego robota miłości, były również bardziej niechętne i negatywnie nastawione w stosunku do niego.Wiele wcześniejszych badań sugeruje, że mężczyźni są bardziej przychylni masturbacji, częściej to robią i mają bardziej liberalne zdanie na jej temat. Można przypuszczać, że mężczyźni potraktowali seks z robotami jako inną, nową formę masturbacji. Kobiety natomiast niechętnie reagowały na brak sygnałów społecznych w seksrobotach, ponieważ emocjonalność jest dla nich niezwykle istotna, a brak jej sygnałów może wzbudzać niechęć. Stąd też pojawiające się różnice zdań między kobietami i mężczyznami na temat seksrobotów.
Powinniśmy się oswoić z myślą, że fizyczna i emocjonalna bliskość z robotami może stać się czymś powszechnym w ciągu najbliższych lat, ze względu na szybko rozwijającą się technologię. Dzięki badaczom z Bergen, mamy możliwość poznać, jakie są nasze obawy i oczekiwania w relacjach człowiek-robot, a być może zakochiwanie się w robotach stanie się częścią naszego życia.
Chcesz wiedzieć więcej?
(C) zdjęcie unsplash.com
Nordmo M., Øverbø Næss J., Folkestad Husøy M., Mads Nordmo Arnestad M.. (2020) Friends, Lovers or Nothing: Men and Women Differ in Their Perceptions of Sex Robots and Platonic Love Robots frontiersin.org . Pobrano dnia 16.05.2020 ze strony https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2020.00355/full .