Psychologia

Jak dwie połówki jabłka?

Myślenie o miłości za pomocą metafor – przeznaczenia lub odnajdywania drugiej połowy – sprawia, że ludzie częściej bywają swoją miłością rozczarowani – piszą na łamach Journal of Experimental Social Psychology Spike Lee i Nicholas Schwarz, psycholodzy z University of Toronto i University of Michigan.

W przeprowadzonym przez nich eksperymencie połowa uczestników czytała tekst, który przekonywał, że miłość to jedność z drugą osobą, a połowa, że miłość to wspólna podróż. Następnie badani przypominali sobie sytuację konfliktu z partnerem lub dowolna sytuacje wspólnego świętowania. Na końcu określali, w jakim stopniu są zadowoleni ze swojego związku i z życia w ogóle.

„Metafora jedności nadaje idealny wzorzec. Kiedy pojawiają się trudności, oddalamy się od tego wzorca – jesteśmy rozczarowani, bo okazuje się, że związek nie jest idealny” -wyjaśniają autorzy.

Okazało się, że badani, którzy ujmowali relację romantyczną jako jedność dwóch połówek, byli mniej zadowoleni ze swojego związku, ale tylko wtedy, gdy przypominali sobie sytuację konfliktu.

Wydaje się zatem, że sposób pojmowania relacji z partnerem jako drogi (źródła zarówno zadowolenia jak i frustracji) zabezpiecza rozczarowaniem. Natomiast strategia przesadnie optymistycznej zgodności (jesteśmy jednością i nie powinniśmy się różnić) jest szczególnie kontrskuteczna w sytuacji konfliktu między partnerami.

Więcej informacji:
Zdjęcie (CC) unsplash.com
Lee, S. W. S., & Schwarz, N. (2014). Framing love: When it hurts to think we were made for each other. Journal of Experimental Social Psychology, 54, 61-67.
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach styczniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Natalia Frankowska

Absolwentka wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Obecnie studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Interesuje się psychologią moralności, neuropsychologią, konstruowaniem eksperymentów psychologicznych i sztuką (głównie architektoniczną). Wielbicielka konsoli Nintendo DS i gier Super Mario oraz Donkey Kong.