Psychologia

Striptiz i seks za pięniądze na wakacjach

Autor: Agata Kukwa

Wakacje to czas relaksu i zabawy. Słoneczne plaże, kolorowe drinki z parasolką i całonocne imprezy to domena wielu nadmorskich kurortów. Młodzi ludzie wolą się bawić niż zwiedzać średniowieczne katedry, a miejscowości turystyczne robią co mogą by im to umożliwić.

Morten Hasse i Sébastien Tunges podpytali wracających z urlopu Duńczyków jak spędzali wakacje w Bułgarskim kurorcie Słoneczny Brzeg, gdzie życie nocne porównywane jest z amerykańskim Las Vegas. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 1125 turystów czekających na lotnisku na powrót do domu. 55,9% ankietowanych stanowili mężczyźni,  44,1%  kobiety. Wiek badanych wahał się od 16 do 34 lat, ale aż 96% z nich nie przekroczyło jeszcze 25 roku życia. Prawie wszyscy ankietowaniu spędzili w Słonecznym Brzegu maksymalnie 2 tygodnie.

Badaczom zależało aby dowiedzieć się czy młodzi turyści bywają w klubach ze striptizem i czy korzystają z usług prostytutek podczas wakacyjnych wypraw. W Bułgarii prostytucja sama w sobie nie jest nielegalna. Nielegalny jest natomiast proceder zwany sutenerstwem, więc domy publiczne oficjalnie nie istnieją. Jednak większość ankietowanych miała problem z odróżnieniem domu publicznego od klubu ze striptizem w Słonecznym Brzegu, dając do zrozumienia, że w obu tych miejscach można skorzystać z usług prostytutek.

48.2 % ankietowanych mężczyzn odwiedziło klub ze striptizem podczas swojego wakacyjnego wyjazdu, a 12,5% korzystało z płatnego seksu, z czego 47% zrobiło to po raz pierwszy. Jeśli chodzi o panie, żadna z badanych nie zapłaciła za seks w Słonecznym Brzegu, ale 8% z nich było w klubie ze striptizem. Jak wygląda profil mężczyzny odwiedzającego klub ze striptizem na wakacjach?

Spośród mężczyzn, którzy przyznali się do wizyty w klubie ze striptizem jedynie 4% było na wakacjach razem z rodzicami, a zaledwie 3% ze swoją stałą partnerką. 11% z nich zażywa Viagrę co jest dość zastanawiające, ponieważ średnia wieku panów odwiedzających kluby Go Go wyniosła 20.3 lat. W przypadku 14% mężczyzn wiązało się to również ze spożyciem narkotyków.

Profil mężczyzny, który płacił za seks na urlopie w Słonecznym Brzegu jest bardzo podobny do tego, który był w klubie ze striptizem. Podobnie jak w pierwszym przypadku nie podróżowali raczej z rodzinami ani ze stałą partnerką, a 21% z nich przyznało się do stosowania Viagry. Średnia wieku wynosiła tyle samo, ale narkotyki spożywało już aż 33% z panów płacących za seks.

Wyniki ankiety potwierdziły związek uczęszczania do klubów ze striptizem z korzystaniem z płatnego seksu. Spośród wszystkich panów, którzy potwierdzili wizytę w takim lokalu aż 24,8% zapłaciło za seks podczas tych samych wakacji. Dla porównania, wśród mężczyzn, którzy nie byli na striptizie odsetek ten wynosił zaledwie 1,2%.

Po przeanalizowaniu wyników badacze doszli do wniosku, że wakacyjne pobyty w kurortach takich jak Słoneczny Brzeg sprzyjają zdobywaniu „nowych doświadczeń” w zakresie wizyt w klubach ze striptizem i korzystania z usług prostytutek. Prawie połowa mężczyzn, którzy podczas swojego urlopu zapłacili za seks, zrobiła to po raz pierwszy. Dla jednej trzeciej panów deklarujących wizytę w klubie ze striptizem na wakacjach był to pierwszy raz w takim miejscu. Dodatkowo oba badane zagadnienia były powiązane z większym niż zwykle spożyciem alkoholu oraz Viagry, mimo młodego wieku ankietowanych.

Hasse i Tutenges przeprowadzili swoje badanie jedynie na Duńczykach, których rocznie do Słonecznego Brzegu wyjeżdża ponad 5000. Było to jedno z pierwszych badań opisujących zjawisko korzystania z klubów ze striptizem i płatnego seksu wśród młodych turystów. Wyniki wskazują, że zjawisko to nie jest rzadkością i warto powtórzyć badanie na grupach innych narodowości oraz w innych miejscowościach turystycznych.

Wnioski płynące z ankiet nie napawają optymizmem. Czyżby panowie na wakacjach dostawali tak zwanego „małpiego rozumu”?

Więcej informacji:
Hesse, M., Tutengesa, S., (2011) Young tourists visiting strip clubs and paying for sex, Tourism Management 32 (4), 869-874, DOI: 10.1016/j.tourman.2010.08.002
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agata Kukwa

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Magister technologii ochrony środowiska, inżynier ochrony i zarządzania środowiskiem. Obecnie doktorantka w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się nowymi technologiami oraz stymulowaniem działalności innowacyjnej w Polsce.