To niewiarygodne odkrycie Tobiasa Loetscher’a oraz jego współpracowników opublikowane zostało w tym roku na łamach czasopisma Current Biology. Wyniki ich eksperymentu wykazały, że pozycja oka może przewidywać o jakiej liczbie pomyślimy.
Do badania zaproszono 12 mężczyzn, których zadaniem było wygenerować 40 liczb mieszczących się w przedziale od 1 do 30. Poproszono ich, aby wymyślona przez nich sekwencja była na tyle losowa na ile jest to możliwe.
Pozycja oczu każdego z badanych rejestrowana była za pomocą urządzenia mierzącego pozycję gałek ocznych (ang. search coil). Urządzenie znajdujące się w odległości 1,4 m od uczestników, generowało 3 prostopadłe pola magnetyczne, dzięki którym badacze byli w stanie uchwycić najmniejszą zmianę w położeniu gałki ocznej.
Losowy wybór liczb może wydawać się prosty, jednak w rzeczywistości niemożliwe jest stworzenie prawdziwie losowej sekwencji liczb – tłumaczy dr Loetscher. Dzieje się tak ponieważ każda kolejna liczba wymyślana jest pod wpływem poprzedniej. Dodatkowo wcześniejsze badania wykazały, że małe liczby związane są lewą i górną częścią przestrzeni, a duże z prawą i dolną.
Na tej podstawie Loestcher i jego współpracownicy założyli, że jeśli pomyślimy o liczbie 20, to zmiana pozycji gałki ocznej w lewą i dolną stronę będzie świadczyła o tym, że kolejna wygenerowana liczba będzie mniejsza. Jeśli natomiast pozycja oka przesunie się w prawą i górną stronę, prawdopodobnie następna podana liczba będzie większa.
Wyniki wykazały, że pozioma i pionowa zmiana pozycji oka przewidywała kierunek liczb na poziomie 50%. Innymi słowy badacze byli w stanie z dokładnością 50% przewidzieć czy następna liczba będzie mniejsza czy większa od tej, o której pomyślał badany. W przypadku analizy obu płaszczyzn z osobna dokładność wzrastała do 61,6% dla ruchów poziomych, a pionowych 65,7%. Dodatkowo na podstawie wielkości zmian w pozycji oka, badacze byli w stanie określić o ile zmniejszy się lub zwiększy następna liczba.
Odkrycie Loestchera i jego kolegów pokazuje ważne zjawisko: myślenie o liczbach powiązane jest z systematycznymi zmianami w ruchach gałek ocznych. Jest to szczególne podkreślenie złożonego związku abstrakcyjnego myślenia z ruchem ciała i otaczającym nas światem.
Stare przysłowie mówiące, że oczy zdradzają umysł, w tym wypadku nabrało szerszego, naukowego znaczenia.
Loetscher, T., Bockisch, C. J., Nicholls, M. E. R, Brugger, P. (2010). Eye position predicts what number you have in mind. Current Biology, Vol 20, Issue 6, 264-265.
@Anonymus: elementarna znajomość statystyki rzuciłaby nieco światła na różnicę między opisanym eksperymentem, a grą w kości ;) Prawdopodobieństwo wyrzucenia wybranej liczby przy rzucie jedną sześcienną kostką wynosi 1/6, czyli masz niecałe 17% szans ;)
Nie bardzo rozumiem, co nie ma sensu?;)
Jeżeli rzucamy monetą to mamy 50% szans, że wypadnie orzeł lub reszka. Wynik w tym wypadku jest losowy, bo za każdy razem mamy takie same szanse. Jednak jeśli powiedziałbym Ci, że masz 67% szans na to, że wypadnie orzeł, nie pomyślałbyś, że moneta jest spreparowana?:)
“Innymi słowy” ich badanie po obu osiach naraz dawało dokładnie ŻADNĄ dokładność. Wynik 50% to nie po prostu “jeden z dwóch” – w przypadku określania kierunku zmian liczb jakiekolwiek wyniki poniżej 50% oznaczałyby, że częściej się pomylą, niż trafnie zgadną, a to byłby absurd.
Łapiesz mnie za słówka. To wyjaśnienie służy przystępniejszemu zrozumieniu opisywanych pojęć. Owszem 50% to żadna dokładność, jednak oddzielna analiza okazała się o wiele skuteczniejsza. Zgodzisz się chyba ze mną, że 65,7% to statystyka daleka od losowości?
Bez sensu…
Daleka od losowości
tak jak dalekie od hazardu jest rzucanie kośćmi :>
“Innymi słowy badacze byli w stanie z dokładnością 50% przewidzieć czy następna liczba będzie mniejsza czy większa” – Z taką dokładnością to i ja bez patrzenia się w oczy potrafię. Trafić w jedną z dwóch możliwości z szansą 1 na 2.
Correct! :-) Ale juz bez patrzenia w oczy nie zdolasz zwiekszyc poziomu poprawnosci do 65,7 prawda?
Nie mówiąc już o określeniu o ile zwiększy się lub zmniejszy wymyślona liczba;)