Zdrowie

Ludzie! Myjcie ręce!

W dzisiejszych czasach użycie zwykłego mydła i ciepłej wody nie jest żadną fanaberią, a jest to środek najskutczniejszy jeśli chodzi o pozbywanie się mikrobów. Zwykłe mydło jest skuteczniejsze od antybakteryjnego (przynajmniej tego zawierającego związek zwany Triclosanem) i od roztworów alkoholu.

Bakterie są wszędzie, więc łatwo je nabyć dotykając czegokolwiek, zwłaszcza jeśli “to coś” znajduje się w miejscach publicznych i powszechnie uczęszczanych. Łatwo nabyć, ale tez łatwo się ich pozbyć: wystarczy tylko umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Nie zapewnia to oczywiście sterylności, ale akurat wystarczy, żeby nie złapać żadnego paskudztwa. Wcale nie chodzi o wpadnięcie w obsesję czystości (przegięcie w drugą stronę też nie wychodzi na zdrowie), ale może warto w ten prosty sposób zadbać o swoje zdrowie.

Wyobrażacie sobie, że jeszcze w połowie XIX wieku lekarz przechodził z prosektorium, gdzie właśnie przeprowadził sekcję zwłok, do sali porodowej, gdzie od razu odbierał poród? Mycie rąk nie wchodziło w grę. Śmiertelność spowodowana gorączką połogową była ogromna. W 1847 jeden z lekarzy, Ignaz Semmelweis, nakazał studentom mycie rąk roztworem sody kaustycznej przed badaniem ciężarnych kobiet. Śmiertelność na jego oddziale spadła znacznie, ale jego wskazania nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. W 1865 Joseph Lister powiązał odkrycia Pasteura ze śmiertelnością pacjentów po operacjach: uznał, że to przenoszone między pacjentami bakterie są przyczyną chorób i opracował zalecenia pozwalające zredukować to zjawisko, stając się ojcem antyseptyki.

Również dziś częste mycie rąk przez personel medyczny jest skuteczną bronią w walce z infekcjami szpitalnymi, które wywołują bakterie oporne na coraz więcej leków. Nie zapobiega ich powstawaniu, ale na pewno ogranicza rozprzestrzenianie się.

Chcesz wiedzieć więcej?

(C) zdjęcie unsplash.com
Garrison, F. H. (1960). History of medicine. Philadelphia, PA: WB Saunders s. 590.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Marta Ludwiczak

http://mikroby.blox.pl/html