Konkurs badania.net i wydawnictwa Smak Słowa

W tym tygodniu w konkursach ogłaszanych na łamach badania.net mogliście wygrać książki Wydawnictwa Smak Słowa! Smak Słowa ufundował dla naszych czytelników trzy egzemplarze książki “Inteligencja” autorstwa prof. Richarda Nisbetta. Wiemy już kto je zgarnął!

Trzy osoby, które udzieliły najwięcej poprawnych odpowiedzi w Teście Słowa i zrobiły to najszybciej zdobywają nagrody od Wydawnictwa Smak Słowa.

Zadanie konkursowe brzmiało:
Do wygrania trzy egzemplarze: Richard E. Nisbett (2011). Inteligencja. Sposoby oddziaływania na IQ. Dlaczego tak ważne są szkoła i kultura

1. Kliknij w link:

Test Słowakonkurs został zakończony i właśnie obliczamy wyniki

2. Odpowiedz na pytania konkursowe, zaznaczając poprawną z przedstawionych lub wpisując własną odpowiedź.

3. Na końcu koniecznie podaj swoje imię/pseudonim oraz adres e-mail. To bardzo ważne, jeśli tego nie zrobisz, nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować w razie wygranej, więc automatycznie tracisz swoją szansę.

4. Pamiętaj, zegar tyka! Oprócz ilości poprawnych odpowiedzi liczy się również czas ich udzielenia.

Masz tylko JEDNO podejście, więc zadbaj by nikt i nic nie przeszkadzało Ci, kiedy postanowisz podjąć wyzwanie.

Prezentujemy poprawne odpowiedzi na poszczególne z pytań.
1. Co to jest?

Katafalk oczywiście, czyli „podwyższenie, na którym spoczywa trumna ze zwłokami podczas nabożeństwa żałobnego w kościele albo w kaplicy pogrzebowej”

2. Jak byś to nazwał/a?

Na zdjęciu widzimy „lekki szynowy dwuosiowy pojazd techniczno-gospodarczy z własnym napędem, używany przez pracowników kolejowych”. To nic innego jak drezyna.

3. Co ma nad głową poniższa postać?

Nad głową tej postaci widzimy „promienny dysk, okrąg, koło, umieszczane nad głowami Chrystusa i świętych”. Umyślnie nie podaliśmy aureoli jako jednej z alternatyw, ponieważ aureola wg słownika Kopalińskiego to „świetlisty owal, krąg, otok wokół postaci bóstw i świętych […]”, co mogłoby być mylące.

4. Jak się nazywa ten mebel?

Ten mebel, to szezlong (nie szezląg). Czym się różni od kozetki pokaże Wam wujek google.

5. Jak się nazywa to po lewej.

To tachometr, czyli „przyrząd do pomiaru prędkości obrotowej wirujących części maszyn”. Dynamometr mierzy siłę, a nie prędkość.

6. „Człowiek należący do rdzennej ludności danego obszaru; tubylec” to bez wątpienia autochton.

7. „Człowiek, który przyjął nową wiarę” to neofita.

8. „Chwyt klamrowy w walce zapaśniczej, polegający na tym, że jeden zawodnik, wsuwając swe ramię pod ramię przeciwnika, zwykle od tyłu, chwyta go za kark” to Nelson. Mimo próby zmylenia większość z Was dobrze wiedziała o co chodzi.

9. „Głosowanie w starożytnej Grecji za pomocą glinianych skorupek z wypisanym nazwiskiem obywatela, którego należało wydalić z kraju jako niebezpiecznego dla demokracji” to ostracyzm. Lekcje historii nie poszły na marne.

10. „Człowiek mający przesadne wyobrażenie o swojej wielkości; zarozumialec, pyszałek” to megaloman. Mimo, że pytanie było podchwytliwe poradziliście sobie z nim śpiewająco.

Fragmenty tekstu znajdujące się w cudzysłowie to cytaty pochodzące ze Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego.

Zapraszamy do zaglądania na stronę i nasz profil na Facebook’u gdzie czekamy na wasze komentarze do testu.

Nagrody otrzymują trzy osoby, które odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania konkursowe w najkrótszym czasie i są nimi:
1. asiasia
2. anka_real
3. asnazarra

Gratulujemy zwycięzcom i prosimy o kontakt mailowy pod adresem badania@www.badania.net – nagrody prześlemy pocztą.

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem. Sprawdź jak Ci poszło!

Na koniec oczywiście kilka wykresów zbiorczych:

Większość z was poradziła sobie z rozwiązaniem testu w mniej niż 10 minut. Niektórzy chyba poszli w międzyczasie na obiad.
Ciekawy rozkład punktacji z lokalnym maksimum na poziomie siedmiu poprawnych odpowiedzi.

O nagrodzie:

Zostań fanem Smaku Słowa na Facebooku!

Kto jest bardziej inteligentny, Azjaci czy mieszkańcy Zachodu? Czy rzeczywiście Ludzie Księgi uzyskują lepsze rezultaty w nauce? Czy grupowe różnice w wynikach testów można uzasadniać czynnikami genetycznymi? Co mogą zrobić rodzice, by podnieść poziom inteligencji swoich dzieci? Co sprawia, że niektóre narodowości wyróżniają się w inżynierii, a inne w nauce? Czy szkoły mogą zlikwidować różnice w osiągnięciach edukacyjnych pomiędzy przedstawicielami różnych klas społecznych i ras?

Richard E. Nisbett jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Michigan, autorem takich książek jak „Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej” czy „Inteligencja. Sposoby oddziaływania na IQ. Dlaczego tak ważne są szkoła i kultura”. Jego zainteresowania dotyczą przede wszystkim kulturowych i socjologicznych uwarunkowań takich procesów poznawczych, jak myślenie i spostrzeganie, oraz tego, w jaki sposób różnice te wpływają na nasze zachowanie.

„Ta książka to wspaniałe antidotum na dominujący pogląd, iż nasze geny uniemożliwiają nam zwiększenie inteligencji i poprawę wyników w nauce”.

James R. Flynn (odkrywca efektu Flynna – systematycznego wzrost ilorazu inteligencji obserwowanego od początku XX wieku w krajach kultury zachodniej).

Wydawnictwo Smak Słowa

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. “Czym się różni od kozetki pokarze Wam wujek google.”

    Mam nadzieję, że nie pokarze, a tylko pokaże ;)

Comments are closed.

Related Posts