Minizagadka #2: kto będzie szczęśliwszy?

Minizagadka: spotykasz dwie osoby rozmawiające o tym samym epizodzie: udanych wakacjach z rodziną (same miłe wspomnienia). Osoba A przypomina sobie jak ten epizod przebiegał (w jej przeszłości) a następnie szacuje swoje zadowolenie z tego wydarzenia. Osoba B wyobraża sobie co by było gdyby nie przeżyła tego epizodu a następnie, w taki sam sposób jak osoba A, szacuje swoje zadowolenie. Zagadka: która z opisanych osób będzie szczęśliwsza w wyniku takiej gimnastyki umysłu i dlaczego tak się stanie? Odpowiedzi można udzielać tylko na stronie fb badania.net. Dla autora odpowiedzi najbliższej prawdzie mamy nagrodę książkową (“Lepiej” Wydawnictwa ZNAK)!

Rozwiązanie:
Piotr Nagórka podał poprawne rozwiązanie:

Przypuszczam, że osoba B. Zakładając, że mieli tak samo miłe wspomnienia z wakacji, osoba A wspomina to w sposób zwyczajny, ponieważ przeżyła to i jedyne, co robi, to przypomina sobie te chwile, a więc nie zdobywa żadnych nowych emocji podczas wspominek. Natomiast osoba B zaczyna gdybać, jakby wyglądało dzisiaj, gdyby tych wakacji nie przeżyła, ale ponieważ te wakacje były mile spędzone, to w sposób porównawczy “wygdybana” alternatywna rzeczywistość pozbawiona tych miłych wakacji byłaby mniej miła, a więc relatywnie osoba B staje się w danej chwili jeszcze bardziej szczęśliwa, że te chwile przeżyła.

Więcej w oryginalnym artykule Wilsona i Gilberta z którego pochodzi ten dylemat.

Chcesz być powiadamiany o nowych konkursach na badania.net mailem – wypełnij poniższy formularz.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Quiz z nagrodami!

Nadszedł czas na kolejny konkurs na badania.net! Jak zwykle będziecie walczyć o fantastyczną książkę wydawnictwa Smak Słowa, jednak…