Zmniejszanie wroga

Czeka cię nieprzyjemna rozmowa z osobą, której się boisz? Zabierz ze sobą przyjaciół i poproś, aby poczekali za drzwiami. Badacze z University of California w Los Angeles udowodnili, że obecność przyjaciół sprawia, że wrogowie wydają się mali i słabi.

Daniel Fessler i Colin Holbrook przeprowadzili dwa eksperymenty, w których zaczepiali mężczyzn spacerujących ulicą z grupą innych mężczyzn lub idących samotnie. Wszystkim badanym pokazywano zdjęcie mężczyzny mierzącego z broni, którego opisano jako „terrorystę”. Zaraz potem poproszono ich o oszacowanie wzrostu oraz muskulatury osoby ze zdjęcia.

Zgodnie z przewidywaniami naukowców okazało się, że mężczyźni w obecności przyjaciół oceniali wzrost i siłę napastnika jako mniejszą niż wtedy, gdy dokonywali ocen samotnie. „Obecność sojuszników jest kluczowym czynnikiem, na podstawie którego mężczyźni oceniają zagrożenie ze strony przeciwnika” – piszą psycholodzy na łamach „Psychological Science”

Więcej informacji:
Zdjęcie (CC) Matt
Fessler, D.M.T. and Holbrook, C. (2013) Friends shrink foes: The presence of comrades decreases the envisioned physical formidability of an opponent. Psychological Science 24(5):797-802., 1372-1378.

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach listopadowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Sending
User Review
0 (0 votes)
Total
0
Shares
2 comments
  1. W badaniu nie wzięto pod uwagę tego, że ludzie w grupie znajomych mogą oceniać “wroga” jako mniej groźnego żeby przedstawić siebie w korzystniejszym świetle.

  2. Zdecydowane “odkrycie” na miare Nobla…:-)
    Wespół w zespół i kupą mości panowie. Nie po to mężczyźni wymyślali dwieście tysięcy lat temu grupy łowieckie, by teraz nie dzialaly one wzmacniająco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts