Reality show i problemy w “realu”

Kiedy Big Brother ukazał się na antenie był drugim w historii polskiej telewizji reality show. Rok wcześniej stacja TVN wypuściła w eter słynnego Agenta. Jednak popularność Big Brother’a zaskoczyła wszystkich – 4.5 mln widzów tygodniowo dawało TVN 30% udziału w rynku. Popularność reality show szybko przemija, ale skutki takich programów mogą być odczuwane znacznie dłużej, nie tylko przez bohaterów.

Laguna Beach jest małym miastem w stanie Kalifornia w hrabstwie Orange, które stało się sławne w 2004 roku gdy MTV wyemitowało pierwszą serię nowego reality show o intrygującym tytule Laguna Beach: The Real Orange County. Szybka sława od razu przyniosła miastu korzyści płynące z masowych wizyt fanów serialu, a właściciele sklepów, restauracji i hoteli świętowali zwiększone obroty. Taka forma promocji ma jednak swoje wady.

Po emisji w MTV programu Cribs (W Domu U w polskiej wersji) z udziałem gwiazdy boksu Floyda Mayweather’a z jego domu zniknęła biżuteria warta 7 milionów dolarów. Włamań doświadczyły również gwiazdy innych programów, jak Audrina Patridge z Wzgórza Hollywood (MTV), Jon Gosselin z Rodzina 2+8 na kanale The Learning chanel, czy Kourtney Kardashian z Z kamerą u Kardashianów emitowanego na kanale E!.

Lesley Chiou i Mary Lopez z Occidental College w Los Angeles postanowiły sprawdzić jaki wpływ na lokalną przestępczość miała emisja programu Laguna Beach: The Real Orange County (w Polsce znanego po prostu jako Laguna Beach). Dzięki danym dostarczonym przez Kalifornijski Departament Sprawiedliwości możliwe było przeanalizowanie ilości przestępstw na przestrzeni lat 2002-2006. Aby uniknąć nieporozumień wynikających ze zmieniających się ogólnie trendów w przestępczości badaczki porównały dane z Laguna Beach z danymi miasta Dana Point o zbliżonych danych demograficznych.

Przestępstwa brane pod uwagę to włamania do domów i obiektów niemieszkalnych, kradzieże z domów i z innych obiektów, gwałty, kradzieże samochodów i drobne kradzieże. Porównywano roczną ilość przestępstw przypadającą na 1000 mieszkańców dla obu miast. Wyniki były zaskakujące.

W Dana Point mieszka o około 11 tys. osób więcej, a mieszkańcy zarabiają mniej niż w Laguna Beach. Ilość dokonywanych przestępstw jest porównywalna, jednak na przestrzeni lat 2000-2006 ich ilość spadła tylko w Dana Point. Sytuacja w Laguna Beach w tym zakresie pogorszyła się we wszystkich kategoriach przestępstw oprócz włamań do domów. Należy również zaznaczyć, że jest tam 2 razy więcej policjantów niż w Dana Point. To krótkie i proste badanie jest prawdopodobnie pierwszym, które pokazuje związek z premierą programu reality show a wzrostem przestępczości w miejscu, gdzie rozgrywa się jego akcja.

Krytycy programu Laguna Beach przekonywali, że prezentowany w nim przesadny dobrobyt i rozrzutny styl życia amerykańskich nastolatków może spowodować zwiększoną ilość przestępstw w mieście. Autorki badania pokazały, że obawy te były w pełni uzasadnione.

Dla tych, którzy nie mają pojęcia o co chodzi, prezentujemy poniżej zwiastun drugiej serii programu Laguna Beach: The Real Orange County.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Chiou, L., & Lopez, M. (2010). The reality of reality television: Does reality TV influence local crime rates? Economics Letters, 108 (3), 330-333 DOI: 10.1016/j.econlet.2010.06.009
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Szalona piana

Eksperyment zwany słoniowa pasta do zębów (ang. elephant toothpaste) budzi od dawna zainteresowanie internautów. Zawsze pojawia się pytanie…