Ciekawostki Zdrowie

Smak głodu

Dlaczego ludzie podczas stosowania diety daliby wiele za kostkę czekolady lub kęs ulubionej wędliny? Badacz z Uniwersytetu Malawi zna odpowiedź. Ograniczenie przyjmowania pokarmu wyczula nasz smak na słodkie i słone aromaty.

Profesor Yuriy Zverev sugeruje, że już opuszczenie śniadania, znacząco obniża próg wrażliwości receptorów smakowych na języku. Badacz przekonał 16 studentów, aby po wczesnej kolacji nie zjedli śniadania następnego dnia. Tak wygłodzonym studentom podawał do próbowania roztwory o różnym stężeniu cukru, soli lub chininy. Studenci byli proszeni o określenie smaku roztworów (słodki, słony lub gorzki). Po każdej próbie studenci wypluwali testowane płyny i przepłukiwali usta czystą wodą. Następnie eksperyment powtórzono w godzinę po tym jak studenci zjedli obiad.

Jak się okazało, pusty żołądek nie zmienia możliwości wyczuwania smaków gorzkich, za to wyczula nasze zmysły na smak słodki i słony. Roztwór chininy był zawsze rozpoznawany przy bardzo małych stężeniach. Autor badania sugeruje, że różnica ta wypływa z roli jakie te smaki pełnią. –Słony i słodki sugerują, że potrawa jest jadalna i wywołują chęć konsumpcji, podczas gdy smak gorzki wskazuje na substancje niejadalne, których powinniśmy się pozbyć – tłumaczy profesor Zverev. –Rozpoznawanie roztworów gorzkich jako potencjalnie toksycznych, nie powinno być zakłócane nawet przez głód.

Więcej informacji:
Zverev, Y. P. (2004). Effects of caloric deprivation and satiety on sensitivity of the gustatory system. BioMed Central Neuroscience, 5.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.