Jak oczyścić media społecznościowe z fake newsów?

Masz wrażenie, że każdego dnia zalewa Cię fala dezinformacji? Brakuje Ci łatwego i szybkiego dostępu do wiarygodnych źródeł wiadomości na temat tego, co aktualnie dzieje się na świecie? W najnowszych badaniach opublikowanych w Frontiers in Psychology zidentyfikowano siedem praktyk służących do skutecznego przekazywania wiadomości w mediach społecznościowych!

Szybkie tempo, w jakim społeczność naukowa odkrywa nowe fakty na temat COVID-19, stworzyło w społeczeństwie potrzebę otrzymywania regularnych, łatwo dostępnych i dokładnych informacji. Zmiany, jakie dokonały się w naszym życiu w ostatnim czasie, miały ogromny wpływ na nasze zachowania, w tym na to, gdzie poszukujemy informacji. Ostatnie badanie pokazują, że aż 40% ludzi odwiedza media społecznościowe częściej w poszukiwaniu wiadomości niż przed COVID-19. Media społecznościowe dają możliwość niemal natychmiastowego rozpowszechniania wiadomości. Jest to również okazja do głębszego zrozumienia błędnych przekonań na temat COVID-19 i informacji, których oczekuje społeczeństwo. Wiedza o tym, jak tworzyć skuteczne komunikaty w mediach społecznościowych, jest niezbędna, aby kierowąć uwagę opinii publicznej na rzetelne opracowania i ograniczyć zakres dezinformacji.

Hauer i Sood przeprowadzili analizę literatury w kontekście rekomendacji dotyczących skutecznego komunikowania się w mediach społecznościowych, opracowanych przez organizacje ochrony zdrowia (WHO, The Centers for Disease Control and Prevention, Doctors without Borders, Coronavirus Resource Center) oraz organizacje zajmujące się komunikacją (Society for Health Communication, The Communication Network, Communication for Development Network, The Lancet), a także sposobów komunikacji w mediach społecznościowych w czasie epidemii wirusa Ebola i Zika. Na tej podstawie badacze zidentyfikowali zestaw siedmiu praktyk skutecznego przesyłania wiadomości w mediach społecznościowych w celu promowania zrównoważonych środków ochronnych i ograniczenia dezinformacji.

  1. Realnie określ ryzyko.

Komunikaty w mediach społecznościowych należy formułować w taki sposób, aby jasno informowały, jakie działania i zachowania zwiększają ryzyko zarażenia, jednocześnie promując, jakie środki zapobiegawcze są niezbędne do ochrony osobistej.

  1. Angażuj osoby publiczne i wzmocnij głosy ekspertów.

Dzielenie się zweryfikowanymi informacjami na temat COVID-19 zmniejsza poziom niepokoju i zwiększa chęć do przyjmowanie odpowiednich środków ochronnych. Jednym ze sposobów na wzmocnienie głosów ekspertów w Internecie jest zaangażowanie osób publicznych i/lub popularnych influencerów. Mogą oni udostępnić naukowcom swoje zasięgi – możliwości docierania do odbiorców, aby rozpowszechniać najnowsze fakty czy promować zachowania, zmniejszające ryzyko zakażenia.

  1. Twórz jasne i proste komunikaty.

Często osoby odpowiedzialne za przekazywanie informacji opinii publicznej używają skomplikowanych terminów naukowych lub żargonu. Mylące lub zawierające dużo tekstu posty w mediach społecznościowych mogą łatwo przytłoczyć ludzi i mieć niekorzystny wpływ psychologiczny. Tworzenie krótkich i rzeczowych komunikatów zwiększa szanse zrozumienia przekazu przez szerokie grono odbiorców.

  1. Twórz interaktywne fora, na których opinia publiczna może uzyskać dostęp do aktualnych informacji.

W niepewnych i nieprzewidywalnych czasach, takich jak COVID-19, ludzie mają wiele pytań i często niewiele rzetelnych forów, na których można je zadać. Zweryfikowane fora, na których obywatele mogą się kontaktować i poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące COVID-19, zwiększają ilość wiarygodnych informacji, które konsumują.

  1. Bądź szczery – nie bój się mówić, że czegoś nie wiesz.

Spójne komunikaty, które uwzględniają to, co jest znane, a co nieznane, nie tylko pomagają budować zaufanie opinii publicznej, ale także zapewniają organizacjom zdrowotnym okazję do podkreślenia, jakie środki zapobiegawcze są zalecane i powinny być przyjęte. Brak komunikacji z zaufanymi źródłami tworzy próżnię informacyjną, która prowadzi do powstawania spekulacji.

  1. Zadbaj o to, aby czytelnicy potrafili zweryfikować podawane informacje.

Musimy krytycznie oceniać informacje, które napotykamy. Kampania „Zdezynfekuj, zanim udostępnisz”, stworzona przez projekt News Literacy Project, przedstawia cztery kroki pozwalające wykryć i powstrzymać rozprzestrzenianie się dezinformacji w mediach społecznościowych, zwiększając zdolność użytkowników mediów społecznościowych do ich wykrywania.

  1. Używaj w swoich postach rekomendowanych dla nich hasztagów.

Hasztagi są używane w mediach społecznościowych przed odpowiednim słowem kluczowym lub frazą i tworzą hiperłącze, dzięki czemu informacje na ten temat są łatwiejsze do znalezienia i interakcji. Mogą one być użytecznym narzędziem do zwalczania błędnych informacji i promowania środków zapobiegawczych.

Z jakim skutkiem?

Mylne informacje i sprzeczne komunikaty wywołują niepokój na temat tego, co się dzieje i jak się chronić przed epidemią. Powoduje to niepewność co do charakteru COVID-19, a to z kolei prowadzi do wzrostu poziomu strachu, niepokoju i paniki. Receptą na to zjawisko, jest tworzenie jak najbardziej spójnych i bezpośrednich przekazów od zaufanych pracowników służby zdrowia. Zaproponowany przez badaczy zestaw praktyk może służyć jako podstawa do tworzenia skutecznych komunikatów w mediach społecznościowych, poszerzenia zasięgów postów organizacji zdrowotnych i zwiększenia zdolność społeczeństwa do weryfikowania napływających do nich informacji.

Chcesz wiedzieć więcej?

(C) zdjęcie unsplash.com
Hauer, M. K., & Sood, S. (2020). Using social media to communicate sustainable preventive measures and curtail misinformation. Frontiers in psychology11.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
(C) Zdjęcie www.flickr.com by StuandGravy
Czytaj dalej

Co nas brzydzi?

Do tej pory udowodniono, że nieetyczne zachowania spostrzegane są jako nieczyste i motywują ludzi do fizycznego oczyszczenia. Michał…