Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu.

person opening photo album displaying grayscale photos

Czym jest Wołyń? W naszych polskich głowach Wołyń kojarzy się przede wszystkim z rzezią, śmiercią i konfliktem. Wołyń to fragment naszej historii, ale nie tylko. To przeszłość, przyszłość i teraźniejszość, o czym w niesamowity sposób pisze Natalia Bryżko-Zapór w książce „Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu” wydanej przez Wydawnictwo Czarne.

Autorka nie skupia się na historii, bardziej interesują ją czasy współczesne. W swoich reportażach skupia się na ludziach – indywidualnych jednostkach, z którymi rozmawia, oraz szeroko pojętej grupie Wołynian. Nie dokonuje jednak żadnych uogólnień, nie dokonuje też ocen – opisuje jak jest, jak to widzi, bez oceniania.
Co ciekawe, autorka opisując historię Wołynia porusza tematy często w Polsce pomijane – pisze o Żydach i ich kulturze, o prawosławiu i procesie zdobywania autokefalii, o innych religiach funkcjonujących na Ukrainie. Wołyń jest miejscem, w którym ścierają się przeróżne wpływy – geopolityczna historia tego rejonu jest niezwykle ciekawa i o tym pisze Bryżko-Zapór. Zwraca uwagę na wiele aspektów, o których często nie pamiętamy lub po prostu ich nie znamy. Konia z rzędem temu, kto na hasło „Wołyń” odpowie „baptyści, Polesie, kultura żydowska, jewroblachy”. Autorka, z dużym wyczuciem, opisuje zaś wszystkie te aspekty. Co ważne, przywoływane zdarzenia historyczne służą analizie teraźniejszości, a nie utrwalaniu konfliktów.

Bardzo ważnym tematem, który powraca niezwykle często w reportażach, jest temat wojny ukraińsko-rosyjskiej oraz Majdanu. Dla wielu bohaterów książki te tematy są najbardziej istotne – historia z okresu II Rzeczypospolitej i wojny jest przeszłością bolesną, znacznie boleśniejsza jest jednak historia z początku XXI wieku. Historia budzenia się na nowo narodowości ukraińskiej gwałtownie ucięta poprzez działania rządu, w domyśle Rosji. Bohaterowie reportaży często podkreślali, że oni dążą do Europy, że dzięki bliskim kontaktom z Polską mogą wiele osiągnąć. Ciekawe czy my jesteśmy w stanie pozostawić za sobą skojarzenia historyczne i prawdziwie się zintegrować?

Chcesz wiedzieć więcej?

(C) Zdjęcie unsplash.com
Książka udostępniona redakcji przez Wydawnictwo Czarne,
Bryżko-Zapór N. (2021). Pogranicze wszystkiego. Podróż po Wołyniu. Wydawnictwo Czarne.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts