Poczytaj mi tato

Badania przeprowadzone przez doktor Elisabeth Duursmę i opublikowane na łamach Fathering pokazały jakie znaczenie ma czytanie dzieciom przez ojców. Okazało się bowiem, że dzieci, którym czytali ojcowie miały lepsze umiejętności językowe i poznawcze (w porównaniu do dzieci, którym czytały matki).

Powszechnie wiadomo, że czytanie na głos dzieciom wpływa na rozwój ich języka oraz rozwój umiejętności czytania i pisania. Niewiele jednak wiadomo na temat tego jaki wpływ na rozwój dzieci ma to, kto im czyta – ojciec czy matka. Postanowili to sprawdzić naukowcy z Harvard University, którzy porównali dwie grupy dzieci – jednej z nich czytała tylko mama, drugiej – tylko tata. Wyniki pokazały istotne różnice w postępach w rozwoju pomiędzy grupami niemowlaków – zwłaszcza dla dzieci poniżej 2 roku życia. Niemowlęta i dzieci, którym czytali ojcowie bardziej rozwinęły się językowo i poznawczo.

Dlaczego czytanie przez ojców lepiej działa niż czytanie przez matki?

Autorka badania przekonuje, że ma to związek ze zmianą schematu, gdyż zwykle to matki czytają dzieciom przed snem. Zamiana ról powoduje, że jest to dla dziecka wyjątkowa, bardziej stymulująca emocjonalnie sytuacja, która powoduje większe zainteresowanie maluszka (w szczególności dla dziewczynek, jak pokazują wyniki tego badania). Ale to nie wszystko! Jak się okazało, matki i ojcowie używają różnych stylów czytania książek, opowiadania i wciągania w rozmowę. Matki zazwyczaj trzymają się opowiadania, faktów, nazywania i kategoryzowania, nie wychodząc zbytnio rozmową, pytaniami poza czytaną bajkę (np. „popatrz co tu jest na obrazku? To jest krowa – ile ona ma łatek? Co robi?”). Ojcowie natomiast zadają bardziej abstrakcyjne pytania, poszerzając dziecku perspektywę, stymulując wyobraźnię i rozwijając zdolności językowe (np. „popatrz na obrazek – to jest krowa. Pamiętasz jak byliśmy na wsi i widzieliśmy żywą krowę?”). Takie rozmowy są dużo korzystniejsze dla rozwoju dziecka, gdyż maluch musi sobie przypomnieć daną sytuację, wyobrazić, odnieść ją do rysunku, bajki, porównać je ze sobą – a to wszystko sprawia, że jest bardziej kreatywny i zadaje kolejne, stymulujące pytania.

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) unsplash.com by Picsea
Duursma, E. (2014). The effects of fathers’ and mothers’ reading to their children on language outcomes of children participating in Early Head Start in the United States. Fathering, 12 (3), 283-302. doi: 10.3149/fth.1203.283
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
4 comments
  1. Cios dla feministek i genderszystek.
    Czyzby rację mieli katole oszolomy że “mama to nie jest to samo co tata”?! Ach a jaki cios dla homolobbies … Jednoplciowe zwiazki nie sa w stanie wychować dziecka tak dobrze jak normalne.

Comments are closed.

Related Posts