Co profil na Facebooku mówi o Twoim związku ?

Czy masz wspólne zdjęcie profilowe na Facebooku ze swoim partnerem/partnerką? Czy Twój status na Facebooku informuje o byciu w związku? Okazuje się, że informacje umieszczane na Facebooku dotyczące Twojej relacji mówią wiele o jakości Twojego związku i jego postrzeganiu przez innych.

Media społecznościowe cieszą się ogromną popularnością, a ich użytkownicy zachęcani są do ujawniania jak największej ilości informacji o sobie oraz swoich najbliższych. Jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych jest Facebook – profile jego użytkowników w wielu przypadkach są skarbnicą wiedzy o ich właścicielach oraz ich bliskich związkach.

Czy zdjęcie profilowe oraz status związku na Facebooku mogą być źródłem informacji o jakości relacji oraz zaangażowaniu w ten związek? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z USA Lydia Emery, Amy Muise, Elizabeth Alpert oraz Benjamin Le – zespół ten przeprowadził badanie, w którym wzięło udział 108 heteroseksualnych par w wieku od 19 do 31 lat. Przy użyciu kwestionariuszy zbadano satysfakcję ze związku oraz zaangażowanie badanych par w obecne relacje z partnerami. Następnie, sprawdzano czy zdjęcia profilowe badanych na Facebooku przedstawiają indywidualne zdjęcia uczestników czy zdjęcia pary oraz weryfikowano ich status związku na Facebooku. Niezależni sędziowie przyglądali się profilowi każdego z uczestników badania i na tej podstawie oceniali na ile każdy z badanych jest usatysfakcjonowany ze swojego związku oraz jak silnie jest zaangażowany w swoją romantyczną relację.

Okazało się, że pary, które zamieszczały na profilu Facebook informacje na temat swojej relacji tj. informacja o statusie związku, jak i posiadały wspólne zdjęcie profilowe ze swoim partnerem/partnerką wykazywały wyższą satysfakcję ze związku oraz deklarowały większe zaangażowanie w związek w porównaniu do osób, które nie ujawniajały tych informacji. Co ciekawe, postrzegana jakość związku oraz zaangażowanie w związek (oceniana przez niezależnych obserwatorów jedynie na podstawie informacji umieszczonych na ich Facebokowych profilach) silnie korelowała z informacjami uzyskanymi od ocenianych par.

Podsumowując, to jak przedstawiasz swój związek  na Facebooku mówi o jakości Twojej relacji oraz wiąże się z tym jak postrzegana jest przez innych. Pary posiadające wspólne zdjęcie profilowe oraz informacje o statusie świadczące o byciu w związku wykazywały wyższą satysfakcję z relacji oraz większe zaangażowanie w związek. Były one również w ten sam sposób spostrzegane przez niezależnych obserwatorów.
Jest to badanie korelacyjne więc trudno o wnioski natury przyczynowo skutkowej, nie zaszkodzi jednak spróbować odwrotnej kolejności zmiennych – zawczasu zatem zmień swój status na “w związku” i zadbaj, aby zdjęcie profilowe przedstawiało Ciebie z Twoją ukochaną/ukochanym :-).

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com by Tim Bennet
Emery, L. F., Muise, A., Alpert, E., & Le, B. (2015). Do we look happy? Perceptions of romantic relationship quality on Facebook. Personal Relationships, 22(1), 1-7.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts