O mężach i żonach

Jak ludzie radzą sobie ze stresem? Czy istnieją w tej kwestii istotne różnice między płciami? Czy rodzaj stresora ma wpływ na reakcję stresową? Badanie (w którym udział wzięło 60 par małżeńskich) opublikowane w Health Psychology pokazuje, że tak.

W starannie zaprojektowanym i przeprowadzonym badaniu manipulowano rodzajem stresora – stresorem sprawczym (informację o słabej inteligencji werbalnej) oraz stresorem wspólnotowym (niezgodą z partnerem). Badacze mierzyli ciśnienia krwi i rytm akcji serca w odpowiedzi na tak wzbudzone stresory.

Zgodnie z przewidywaniami Smith, Gallo, Goble, Ngu i Stark okazało się, iż żony silniej reagują na zagrożenie wspólnotowe – na niezgodę z mężem – natomiast zagrożenie sprawcze nie wpływało istotnie na poziom ich stresu. Odwrotną zależność zaobserwowano u mężów – dla nich istotniejszym stresorem, który powodował wzrost ciśnienia i akcji serca, była informacja o niskiej inteligencji werbalnej, natomiast niezgoda z żoną nie wpływała na poziom stresu.

Wyniki są zgodne z wcześniejszymi wynikami, iż kobiety są wrażliwe na te stresory, które wzbudzają motyw wspólnotowości, natomiast mężczyźni są bardziej uwrażliwieni na te stresory, które wzbudzają aspekty sprawcze.
Więcej informacji:
(C) Zdjęcie from unsplash.com by Gades Photography

Smith, T. W., Gallo, L. C., Goble, L., Ngu, L. Q., Stark, K. A. (1998). Agency, communion, and cardiovascular reactivity during marital interaction. Health Psychology, 17, 537-545.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
13 comments
 1. Nie żenic się! Mamy XXI wiek! Małżeństwo to już przeżytek i staroświeckość, zacofanie i ciemnogród!

 2. Przesadza Pan z krytyką opisanej tu bardzo skrótowo metody. Proszę zajrzeć do tekstu źródłowego a upewni się Pan, że manipulacja jest terminem technicznym w procesie empirycznym i nie ma nic wspólnego z dręczeniem małżonków :)

  Pozdrawiam,

  Michał

 3. Prowadzenie tego typu badań mógł się dopuścić tylko chory psychopata a jakiekolwiek udowadnianie,że manipulacja jest czymś pozytywnym jest durne w zaśożeniu,bo sśowem się tu nie wspomina o skutkach ubocznych manipulacji,a są one zawsze szkodliwe dla człowieka.
  Małżeństwo zupełnie się tu odczłowiecza przedstawiając jako zwierzaki doświadczalne,poprostu CHORE.

 4. Komunalne oznacza także, a może nawet jeszcze bardziej wspólnotowe, współzależnońciowe.

 5. Badacze zastosowali manipulację stresorem komunalnym, a nie moralnościowym, a to niezupełnie to samo – komunalność mocno jest związana z bliskimi relacjami – stąd pewnie wybór autorów. Praca semestralna tłumaczy jednak Pani silne zaangażowanie w wyszukiwanie możliwych uchybień etycznych – życzę powodzenia!

 6. a swoją drogą to więzienie Zimbardo niejednokrotnie było publikowany….

 7. przecież nie konieczny byl udział małżeństw w tym badaniu. Stesor moralnościowy można było wprowadzić na wiele innych sposobów, nie angażując w tą manipulację osób sobie bliskich. Wg kodeksu jeżeli można uniknąć przykrości i lęku o.b trzeba to uwzględniać w procedurze badawczej.
  Jeżeli porównać to badanie z więzieniem Zimbardo, czy konformizmem Ascha lub też rażeniem prądem Milgrama to może wydawać się etyczne…
  P.S piszę właśnie pracę semestralną z etyki zawodowej i analizuję to badanie :-)

 8. Ten Anonymous to oczywiście ja :)

 9. Jestem przekonana, że badanie spełnia wszelkie standardy etyczne, gdyż inaczej nie ukazałoby się w tym piśmie – wszelkie recenzowane artykuły, a nawet same badania jeszcze przed ich realizacją są poddawane ocenie etycznej. Oczywiście zdarza się, że na skutek manipulacji osoby badane odczuwają pewne negatywne emocje, obniża sie im nastrój czy samoocena, ale nawet jeśli było tak w tym badaniu, to manipulacja ta nie wywołała długotrwałych skutków, tym bardziej, że osoby badane zostają na końcu odkłamane (debriefing) i dowiadują się o celowości manipulacji. A co do szczytności celu…to już kwestia uznania.

 10. uważam, że badanie nie spełnia standardów etycznych prowadzenia badań z udziałem ludzi. Badacz wprowadzając napięcie między małżonkami nie ma kontroli nad tym, co stanie się później (może np doprowadzić do kłotni), może wzbudzać lęk o.b i, co najważniejsze cel badania nie jest na tyle szczytny, żeby stresować o.b !

 11. W artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania:
  Smith, T. W., Gallo, L. C., Goble, L., Ngu, L. Q., Stark, K. A. (1998). Agency, communion, and cardiovascular reactivity during marital interaction. Health Psychology, 17, 537-545.

 12. Stresory agenturalne i komunalne brzmia conajmniej jak z powiesci szpiegowskiej :) Skad ten podzial?
  No i brakuje mi info bibliograficznego tego artykulu…
  a poza tym pozdrawiam i gratuluje pomyslu autorowi :)

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Efekt modlitwy

Aż osiemdziesiąt siedem procent ankietowanych przez redakcję amerykańskiego Newsweeka zgadza się z tezą “Bóg wysłuchuje modlitwy”, a 82…