Neurobiologia Psychologia

Liczba znajomych na Facebooku jest związana z budową mózgu!

Ilu dokładnie znajomych macie na Facebooku, Twitterze, Goldenline? A ilu macie ich w rzeczywistości?  Zdecydowanie łatwiej policzyć tych facebookowych, ponieważ każdy z nich jest zarejestrowany. Fakt ten wykorzystano w najnowszych badaniach naukowców z University College London (UCL).

Rosnąca wszechobecność internetowych serwisów społecznościowych jest uderzającą cechą współczesnego człowieka, choć nie wszyscy angażują się w budowanie wirtualnej sieci znajomości z równym zapałem. Okazuje się, że istnieją biologiczne podstawy takiej zmienności. Na podstawie liczby znajomych np. na Facebooku można przewidywać gęstość niektórych obszarów mózgu!

Portal społecznościowy Facebook zrzesza miliony aktywnych użytkowników na całym świecie i pozwala pielęgnować posiadane już znajomości. Rozmiary poszczególnych sieci znacznie się różnią, niektórzy użytkownicy posiadają kilku przyjaciół, a inni ponad tysiąc. Wszechobecność internetu jest faktem podobnie jak jego wpływ na nasze życie w “realu”, ale niewiele jeszcze wiadomo na temat wpływu, jaki wywiera na nasz mózg. Doprowadziło to do wielu spekulacji na temat szkodliwości internetu. Na szczęście nowe badania pokazują, że nasze mózgi rozwijają się i dostosowują do wyzwań stawianych przez nowoczesne media.

Naukowcy profesor Rees i Kanai przestudiowali skany mózgów 125 studentów aktywnych na Facebooku i porównywano je pod względem ilości znajomych  zarówno w serwisie społecznościowym jak i w rzeczywistości. Odkryto silny dodatni związek pomiędzy liczbą znajomych na Facebooku każdego ze studentów oraz ilością szarych komórek w kilku obszarach mózgu. Jednym z tych obszarów jest ciało migdałowate (obszar związany z pamięcią i reakcjami emocjonalnymi). Wyniki naukowców pokazują, że objętość istoty szarej w tym obszarze jest większa u osób z liczniejszą siecią znajomych zarówno w świecie rzeczywistym jak i wirtualnym.

Wielkość trzech innych analizowanych obszarów: prawa bruzda skroniowa górna, lewy zakręt skroniowy środkowy i kora śródwęchowa również skorelowane są dodatnio z liczbą internetowych znajomych, ale nie korelują z liczbą znajomych w świecie rzeczywistym.

Bruzda skroniowa górna umożliwia spostrzeżenie poruszającego się przedmiotu. Biologiczne i strukturalne defekty w tym obszarze często dotyczą dzieci, u których zdiagnozowano autyzm. Kora śródwęchowa jest związana z pamięcią i umiejętnością nawigacji (zatem również umiejętnością poruszania się po portalach społecznościowych). Natomiast  środkowy zakręt skroniowy jest aktywowany w odpowiedzi na spojrzenie innych ludzi zatem odpowiada za percepcję wszelkich sygnałów społecznych.

Oprócz struktury mózgu naukowcy sprawdzali również czy istnieje związek pomiędzy wielkością wirtualnej a rzeczywistej sieci znajomych badanych osób. Zadawano badanym takie pytania jak np.: “Jak wielu ludzi wysłałoby Ci informację o uroczystym wydarzeniu (np. urodziny, imieniny, nowa praca, itp.)?“, “Jaka jest całkowita liczba znajomych w spisie kontaktów Twojego telefonu?” i “Z iloma przyjaciółmi z Liceum nadal utrzymujesz kontakt?” Odpowiedzi wskazują, że wielkość internetowych sieci znajomych  jest dodatnio związana z rozmiarem sieci znajomych w świecie rzeczywistym.

Wyniki wskazują, że badani, którzy mieli najbardziej rozwinięte sieci na Facebooku używają tego portalu głównie do podtrzymania istniejących już relacji, a nie wyłącznie do utworzenia zupełnie nowych znajomości.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Kanai R, Bahrami B, Roylance R, & Rees G (2011). Online social network size is reflected in human brain structure. Proceedings. Biological sciences / The Royal Society PMID: 22012980
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Natalia Frankowska

Absolwentka wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Obecnie studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Interesuje się psychologią moralności, neuropsychologią, konstruowaniem eksperymentów psychologicznych i sztuką (głównie architektoniczną). Wielbicielka konsoli Nintendo DS i gier Super Mario oraz Donkey Kong.