McDonald’s na każdym rogu

Wiemy, że mieszkańcy uboższych dzielnic czy sąsiedztw dotknięci są otyłością w większym stopniu niż społeczności bardziej zamożne. Próbując wyjaśnić to zjawisko uwarunkowaniami środowiskowymi przeprowadzono analizę 38987 obszarów w Anglii i Szkocji. Okazało się, że duży wpływ może mieć ilość miejsc, gdzie można zjeść coś „na szybko”.

 Sąsiedztwa podzielono na 5 grup określających stopień ubóstwa (1 – najuboższe, 5 – najmniej dotknięte ubóstwem). Uwzględniono tu wysokość przychodów, zatrudnienie, zdrowie, wykształcenie i warunki mieszkalne. Wyniki analiz statystycznych wykazały, że średnia ilość restauracji McDonald’s przypadających na 1000 mieszkańców rośnie liniowo wraz ze wzrostem poziomu ubóstwa w omawianych regionach. Należy zaznaczyć, że różnice nie są spowodowane ilością mieszkańców czy gęstością zaludnienia.

Przeprowadzone wcześniej w Stanach Zjednoczonych i Australii lokalne badania również wykazały związek pomiędzy poziomem ubóstwa, a ilością restauracji typu fast-food. Podobnie jak w przypadku angielskiej analizy ilość fast-foodów nie rosła z poziomem życia mieszkańców lecz z jego spadkiem. Potwierdzenie tych danych na skalę ogólnokrajową zwraca uwagę na kilka istotnych zagadnień.

Średnia ilość restauracji McDonald’s przypadających na 10000 mieszkańców oraz ilości restauracji McDonald w analizowanych obszarach dotkniętych niedostatkiem (Cummins, McKay, MacIntyre 2005)

Czy w ubogich regionach znajduje się więcej tylko restauracji fast-food czy wszystkich ogółem? Czy zwiększoną ilość fast-foodów można wyjaśnić niższymi cenami nieruchomości w biednych dzielnicach? Jak to możliwe, że prowadzenie działalności gastronomicznej w miejscach, gdzie mieszkają ludzie głównie ubodzy, jest opłacalne? Czy może takie umiejscowienie spowodowane jest zwiększonym popytem?

Bez przeprowadzenia kolejnych badań trudno określić, czy w biednych dzielnicach ludzie jedzą więcej, ponieważ jest więcej McDonaldów, czy może jest ich więcej, bo ludzie chcą więcej jeść.

Jak często jadasz posiłki typu fast-food?

 • rzadziej niż raz w tygodniu (47%, 73 Votes)
 • nie jadam takich rzeczy (26%, 40 Votes)
 • raz w tygodniu (14%, 21 Votes)
 • 2-3 razy w tygodniu (11%, 17 Votes)
 • codziennie (3%, 5 Votes)

Total Voters: 156

Loading ... Loading ...
Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Cummins, S.C.J., McKay, L., MacIntyre, S., McDonald’s Restaurants and Neighborhood Deprivation in Scotland and England, American Journal of Preventive Medicine 29 (2005) 308-310
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
6 comments
 1. Przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej. Z pewnego filmu na kuchnia.tv wynikało, że w USA żywność wysoko przetworzona (czyli to co jest w fast-foodach, pięknych opakowaniach itp.) jest TAŃSZA od produktów bazowych. Sprowadza się to mniej więcej do tego, że wędlina jest tańsza niż surowe mięso, z którego jest wytworzona. Dlatego właśnie osoby ubogie żywią się w fast-foodach bo na dobrej jakości żywność ich nie stać.

  W Polsce jeszcze tak nie jest- surowe mięso jest tańsze od wędlin.

 2. Bardzo ciekawa obserwacja! Z punktu widzenia psychololgii: problemy z oszczedzaniem (prowadzace do ubostwa) sa funkcja sily dzialania samokontroli, skadinad ten sam proces przydaje sie rowniez w walce ze zbednymi kilogramami ;-)

  1. Ciekawe, czy McDonald’s o tym wie, jeśli tak to wyjaśnia wszystkie wątpliwości i nie trzeba więcej badań w zakresie lokalizacji ;)

Comments are closed.

Related Posts