Inne teksty Książki Psychologia Zdrowie

Daniel Gilbert “Na tropie szczęścia”

W imię czego nie jemy tłustych potraw, nie palimy, nie pijemy, nie zażywamy narkotyków i nie robimy wszystkich tych przyjemnych acz szkodliwych rzeczy? Chcemy dożyć późnej starości i cieszyć się życiem z naszymi wnukami. Niestety nasze wyobrażenia o przyszłym szczęściu najczęściej rozmijają się z tym czego w przyszłości doświadczamy.

Książka profesora Daniela Gilberta (wymawiaj Gilbert zamiast Dżilbert) z Harvardu “Stumbling on happiness” (Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się polska wersja językowa – “Na tropie szczęścia”) to niedościgniony wzór do naśladowania w popularyzowaniu wyników badań psychologicznych. Nawet jeśli znasz większość tekstów naukowych Gilberta na temat iluzji i błędów w przewidywaniu przyszłego szczęścia, to lektura tej książki gwarantuje niesamowite wrażenia gwarantuje doświadczenie szczęścia zarówno psychologom jak i amatorom psychologii.

Narracja stawianych tez i odkrywania mechanizmów ludzkich zachowań w dążeniu do szczęścia jest łatwa i lekka. Nie powinno to dziwić, bo prof. Gilbert jest autorem zarówno poczytnych podręczników akademickich oraz popularnych opowiadań science-fiction.

Film z wykładu Gilberta http://www.ted.com/index.php/talks/view/id/97

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Andreas Weiland
Książka dostępna do kupna pod adresem: http://www.empik.com/na-tropie-szczescia-gilbert-daniel,2952460,ksiazka-p
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.