Konkurs rozstrzygnięty!

Do walki o nagrodę stanęło 450 osób. Aż 172 osoby odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania, a o wygranej decydowały zaledwie sekundy. Prezentujemy wyniki konkursu. Każdy z uczestników może sprawdzić swoje miejsce w rankingu.

Zacznijmy od poprawnych odpowiedzi na pytania konkursowe. Mimo, że dla wielu wydawały się banalnie proste nie obeszło się bez wpadek oraz korzystania z pomocy zasobów internetowych. Oto pytania (zadawane przechodniom Trójmiasta przez ekipę MaturaToBzdura.tv):

1. W którym roku wybuchła I wojna światowa?
Odp.: 1914
2. Ile prac miał wykonać mityczny Herakles/Herkules?
Odp.: 12
3. Z czego robi się rodzynki?
Odp.: rodzynki to suszone winogrona
4. Centaur to połączenie czego z czym?
Odp.: człowieka z koniem
5. Jakie kraje wchodzą w skład Beneluksu?
Odp.: Belgia, Holandia, Luksemburg
6. Ile komór ma serce?
Odp. W domyśle oczywiście chodzi o ludzkie, które ma 2 komory, ale uznawaliśmy także inne odpowiedzi pod warunkiem, że uczestnik zaznaczył o jaką formę życia chodzi.
7. Ile mamy zmysłów? Wymień.
Odp.: Większość z nas uczyła się w szkole, że jest ich pięć: wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Obecnie wyróżnia się jeszcze kilka, nam wystarczyło pięć podstawowych.
8. Jeżeli obiekt porusza się ze stałą prędkością 20 km/h, to jaki dystans pokona po dwóch godzinach jazdy, a jaki po jednej?
Odp.: po dwóch godzinach obiekt pokona 40 km, a po jednej 20 km
9. Jak nazwiesz wodę w stałym stanie skupienia?
Odp. Oczywiście jest to lód (nie lud!)
10. Jesteś w Kopenhadze, w jakim znajdujesz się kraju?
Odp.: w Danii
11. Nad jaką rzeką toczy się akcja słynnej powieści Elizy Orzeszkowej?
Odp.: nad rzeką Niemen lub nad Niemnem jak kto woli
12. Co znaczy po polsku Quo Vadis?
Odp.: dokąd zmierzasz/idziesz/podążasz
13. Co jest większe gmina czy powiat?
Odp.: powiat
14. Czy Gdańsk ma burmistrza czy prezydenta?
Odp.: prezydenta
15. Wymień przynajmniej trzech premierów Polski.
Odp.: wariantów jest sporo, odsyłam tutaj

Najwięcej problemów sprawiło pytanie numer 7. Warto wspomnieć w tym miejscu, że „zapach” nie jest jednym ze zmysłów.

Jak wspomnieliśmy na początku 172 osoby, czyli 38% z Was odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania. Na wykresie poniżej widać na ile pytań odpowiadali najczęściej uczestnicy.

Czas, który potrzebny był do rozwiązania testu wahał się od około trzech minut do ponad godziny. Większość z Was potrzebowała od 5 do 10 minut. Jednak wiemy, że do udzielenia poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania wystarczyły zaledwie 3 minuty i 35 sekund.

Nagrodę miała zdobyć jedna osoba, która odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania w najkrótszym czasie. W związku z tym, że dwa pierwsze wyniki dzieliła zaledwie jedna sekunda postanowiliśmy przyznać dwie nagrody.

Dwa egzemplarze ksiązki wydawnictwa Smak Słowa o intrygującym tytule „Manipulacja” zdobywają, prawie ex aequo…

kasia, która rozwiązała test w casie 3 minut i 35 sekund oraz Ania z czasem gorszym zaledwie o jedną sekundę, czyli 3 minuty i 36 sekund.

Obu paniom serdecznie gratulujemy fantastycznego wyniku!

Ranking wszystkich uczestników konkursu prezentujemy TUTAJ. Sprawdź czy test był rzeczywiście tak łatwy jak Ci się wydawało!

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co nowego na stronie subskrybuj kanał RSS lub dołącz do grona naszych czytelników na Facebook’u.

Zapraszamy również do oglądania programów MaturaToBzdura, z których pochodzą wszystkie pytania z zakończonego właśnie konkursu.

Na koniec drodzy czytelnicy kilka złotych myśli:

1. Rodzynki zdecydowanie nie są produkowane ze śliwek jak stwierdziło 6 osób. Nie otrzymuje się ich również daktyli (2) ani z pestek owoców (1) czy z moreli (1). Rodzynki również nie „rosną sobie”. To zwyczajnie suszone winogrona.

2. Połączenie człowieka z bykiem w mitologii nazywane było Minotaurem, a nie centaurem jak wydawało się 36 osobom uczestniczącym w konkursie. Istotnie centaur jest połączeniem człowieka ze zwierzęciem (3), ale w odpowiedzi na pytanie należało podać z jakim. Gdybyśmy mogli przyznać nagrodę za kreatywność dostałaby ją osoba, która napisała, że centaur jest połączeniem „centa z maurem” ;)

3. Wielu uczestników z jakiegoś powodu uznało, że Bruksela jest państwem wymieniając ją jako jeden z krajów Beneluksu lub twierdząc, że znajdując się w Kopenhadze znajdują się w Brukseli. Bruksela jest stolicą Belgii i Unii Europejskiej jednocześnie i jest zdecydowanie miastem.

4. Ostatnia rzecz, o której nie sposób nie wspomnieć po przeczytaniu wyników konkursu: Lecha Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, ani Bronisław Komorowski nigdy nie byli premierami Polski. Pełnili, a jeden z nich pełni w tym momencie, inną bardzo ważna funkcję w państwie. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości jaką odsyłam do wszechwiedzącej Wikipedii.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
12 comments
 1. czy wysyłaliście już maile do zwycięzców? Wydaje mi się, że mogę być na drugim miejscu, ale nie jestem pewna ;) zalogowałam się na pocztę, a przycisk F5 zaraz będzie doszczętnie wytarty ;)

  1. Maile wysłane. nie wiem czy to Ty Aniu, bo nie wpisałaś tutaj swojego maila w komentarzu. Ale jeśli to Ty to daj znać, już powinnaś mieć maila w skrzynce :)

 2. Co do 2 pytania muszę się nie zgodzić, ponieważ Herkules miał do zrobienia 10 zadań, ale zrobił ich więcej, bo dwa zadania nie zostały mu zaliczone. Odsyłam do mitologii Parandowskiego.

  1. Tak, ale Herakles wykonał o 2 więcej, ponieważ Zabicie Hydry lernejskiej oraz oczyszczenie stajni Augiasza nie zostały mu zaliczone. Po powody odsyłam do mitologii Parandowskiego ;)
   w sumie prac musiał wykonać 12, nie wykonał przecież dwóch dodatkowych z własnej woli

  2. Rzeczywiście, pytanie być może nie było jednoznaczne. Przeliczyłem wyniki uznając 10 i 12 za odpowiedzi poprawne. W czołówce sytuacja się nie zmieniła, nadal kasia i Ania prowadzą.
   Jakoś przeoczyłem ten fragment mitów o Herkulesie swoją drogą. Zawsze byłem przekonany, że Herkules miał pracy na sześć sezonów po 18 odcinków.

 3. O, ale fajnie! Na poczatku wydawalo mi sie, ze to ja, ale potem mi przeszlo ;)

 4. Kiedy bedziecie mailowo informowac zwyciezcow o wyhranej? Z wrazenia zapomnialam jak sie wpisalam ;)

 5. Kiedy bedziecie informowac mailowo zwyciezcow? Z wrazenie zapomnialam jak sie wpisalam ;)

Comments are closed.

Related Posts