Konkursy

Konkurs! Badania.net znów rozdaje książki

Autor: Agata Kukwa

Ogłaszamy kolejny konkurs. Tym razem wygranie nagrody nie będzie takie proste, ponieważ w grę wchodzi… matematyka. Tak, tak, wiemy, że nikt nie lubi matematyki, ale dla tej nagrody warto trochę pogłówkować. Do wzięcia jest fantastyczna książka Johna Brockamana ”W co wierzymy, choć nie potrafimy tego dowieść”.

Zadanie konkursowe zainspirowane zostało ustanowieniem nowego rekordu w obliczaniu kolejnych cyfr po przecinku liczby pi. Jak wiecie, rekord ten wynosi obecnie 5 bilionów.

Zadanie brzmi:

Ile stron czcionką Times New Roman w rozmiarze 12, przy marginesach 2.5 cm, zajęłoby napisanie liczby pi z dokładnością do 5 bilionów miejsc po przecinku?

Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach poniżej lub na naszym profilu na Facebook’u. 2 osoby, które najszybciej udzielą poprawnej odpowiedzi lub będą jej najbliżej otrzymają nagrodę książkową ufundowaną przez wydawnictwo Smak Słowa.

Na odpowiedzi czekamy do piątku do godziny 23:59

Dacie radę? ;)

Na dowód, że warto się postarać kilka słów o nagrodzie:

Tytułowe pytanie tylko z pozoru jest paradoksalne. Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla, rzekł: „Wierzyć w coś, wiedząc, że nie można tego udowodnić (jeszcze) – oto istota fizyki”.

Eseje zebrane w tym tomie, napisane w większości przez naukowców, nie są antytezą nauki. Nie są też luźnymi refleksjami snutymi przez badaczy w wolny dzień. Dotyczą najrozmaitszych dziedzin, wyrażają ducha świadomości naukowej w jej najlepszym wydaniu, są przypuszczeniami opartymi na wnikliwej wiedzy, odznaczającymi się otwartością, swobodą i polotem. Wiele z nich dotyczy przyszłości w różnych dyscyplinach naukowych.

„Twierdzenie, jakoby nauka już teraz wiedziała wszystko, byłoby całkowicie błędne. Nauka postępuje naprzód dzięki przeczuciom i domysłom, poprzez formułowanie hipotez często inspirowanych poetyckimi rozważaniami, a nawet dzięki ideom estetycznym. Dopiero później stara się dowieść ich słuszności eksperymentalnie lub obserwacyjnie. Właśnie na tym polega piękno nauki – na przechodzeniu od fazy wyobraźni do stadium poszukiwania dowodów.”

Richard Dawkins (fragment Przedmowy)

John Brockman jest najbardziej wpływowym agentem literackim na świecie, a przy tym twórcą intelektualnego salonu „Edge” w Internecie, w którym najwybitniejsi naukowcy wymieniają się przemyśleniami.

Richard Dawkins powiedział o nim: John Brockman dysponuje najbardziej pożądaną książką adresową w anglojęzycznym świecie nauki i używa jej, żeby promować naukę i literaturę naukową w sposób tak doskonały, jak nikt inny.

Zapraszamy też do profilu facebookowego oraz na oficjalną stronę z katalogiem pozycji wydawniczych Smaku Słowa.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agata Kukwa

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Magister technologii ochrony środowiska, inżynier ochrony i zarządzania środowiskiem. Obecnie doktorantka w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się nowymi technologiami oraz stymulowaniem działalności innowacyjnej w Polsce.