Konkurs! Badania.net znów rozdaje książki

Ogłaszamy kolejny konkurs. Tym razem wygranie nagrody nie będzie takie proste, ponieważ w grę wchodzi… matematyka. Tak, tak, wiemy, że nikt nie lubi matematyki, ale dla tej nagrody warto trochę pogłówkować. Do wzięcia jest fantastyczna książka Johna Brockamana ”W co wierzymy, choć nie potrafimy tego dowieść”.

Zadanie konkursowe zainspirowane zostało ustanowieniem nowego rekordu w obliczaniu kolejnych cyfr po przecinku liczby pi. Jak wiecie, rekord ten wynosi obecnie 5 bilionów.

Zadanie brzmi:

Ile stron czcionką Times New Roman w rozmiarze 12, przy marginesach 2.5 cm, zajęłoby napisanie liczby pi z dokładnością do 5 bilionów miejsc po przecinku?

Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach poniżej lub na naszym profilu na Facebook’u. 2 osoby, które najszybciej udzielą poprawnej odpowiedzi lub będą jej najbliżej otrzymają nagrodę książkową ufundowaną przez wydawnictwo Smak Słowa.

Na odpowiedzi czekamy do piątku do godziny 23:59

Dacie radę? ;)

Na dowód, że warto się postarać kilka słów o nagrodzie:

Tytułowe pytanie tylko z pozoru jest paradoksalne. Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla, rzekł: „Wierzyć w coś, wiedząc, że nie można tego udowodnić (jeszcze) – oto istota fizyki”.

Eseje zebrane w tym tomie, napisane w większości przez naukowców, nie są antytezą nauki. Nie są też luźnymi refleksjami snutymi przez badaczy w wolny dzień. Dotyczą najrozmaitszych dziedzin, wyrażają ducha świadomości naukowej w jej najlepszym wydaniu, są przypuszczeniami opartymi na wnikliwej wiedzy, odznaczającymi się otwartością, swobodą i polotem. Wiele z nich dotyczy przyszłości w różnych dyscyplinach naukowych.

„Twierdzenie, jakoby nauka już teraz wiedziała wszystko, byłoby całkowicie błędne. Nauka postępuje naprzód dzięki przeczuciom i domysłom, poprzez formułowanie hipotez często inspirowanych poetyckimi rozważaniami, a nawet dzięki ideom estetycznym. Dopiero później stara się dowieść ich słuszności eksperymentalnie lub obserwacyjnie. Właśnie na tym polega piękno nauki – na przechodzeniu od fazy wyobraźni do stadium poszukiwania dowodów.”

Richard Dawkins (fragment Przedmowy)

John Brockman jest najbardziej wpływowym agentem literackim na świecie, a przy tym twórcą intelektualnego salonu „Edge” w Internecie, w którym najwybitniejsi naukowcy wymieniają się przemyśleniami.

Richard Dawkins powiedział o nim: John Brockman dysponuje najbardziej pożądaną książką adresową w anglojęzycznym świecie nauki i używa jej, żeby promować naukę i literaturę naukową w sposób tak doskonały, jak nikt inny.

Zapraszamy też do profilu facebookowego oraz na oficjalną stronę z katalogiem pozycji wydawniczych Smaku Słowa.

Total
0
Shares
20 comments
    1. Już po konkursie Karolu, przykro mi :) Było takie zainteresowanie, że rozstrzygnięcie nastąpiło szybciej, w moim komentarzu powyżej jest nawet podanaodpowiedź :)

  1. To był najkrótszy konkurs w historii naszej strony ;) 4 osoby udzieliły poprawnej odpowiedzi w trakcie pierwszej godziny jego trwania.
    Spodziewałam się, że zajmie to trochę więcej czasu. Co więcej, jestem bardzo mile zaskoczona ilością odpowiedzi.

    Nie przeciągajmy, prawidłowa odpowiedź to… taka, która została obliczona w następujący sposób:

    Na 1 stronie mieści się 50 wierszy, w każdym wierszu jest 75 znaków. W związku z tym na 1 stronie możemy zapisać 3750 znaków.

    5 bilionów = 5 000 000 000 000

    5 000 000 000 000/3750=1333333333.333333333…

    Dla porządku dodam, że obliczenia powinny wyglądać tak:

    5 000 000 000 002/3750=1333333333.333866666…

    dlatego, że 5 bilionów, to miejsca po przecinku, a w skład liczby pi wchodzi też 3 i przecinek (bądź kropka) ;) Nie ma to jednak wpływu na faktyczną ilość stron, którą należy zapisać.

    Nagrody w konkursie zdobywają:
    Albert (odpowiedź na stronie 20:17)
    Oraz
    Mateusz Kotarba (Facebook 20:20)

    Dla Sylwi Solarskiej, która odpowiedziała tylko 4 minuty później niż Mateusz, mamy nagrodę pocieszenia, którą otrzymuje również Wiesław Zywa za czwartą poprawną odpowiedź.

    Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie! Już niebawem czekają na Was kolejne atrakcje :)

    1. Dałbym sobie rękę uciąć, że mój word podał mi więcej znaków na stonie niż 3750. Diabli wiedzą jakim cudem ;)

      1. Nie stracę. Już wiem, jak mi wyszło więcej znaków na stronie :P I jest to możliwe. Jeśli w linii doda się przecinek, to w linijce zmieści się znaków 76. Stąd wzięły mi się dodatkowe znaki (bo wpisałem dummy wartość dla pi, a potem przekopiowałem na całą stronę, w związku z czym pojawiło mi się na niej pewnie z 10 ekstra przecinków. Razy 3 i pół miliarda stron i stąd rozbieżność. Mea culpa)…

    2. Pomyłka,
      W każdym wierszu mieści się 81 jedynek i po 75 cyfr od dwójki do dziewiątki plus do tego jeszcze zero.
      W w rozwinięciu liczby PI każda cyfra występuje mniej więcej taką samą ilość razy. Więc:
      (1/81 * 1/10 + 1/75 * 9/10) * 5 * 10^12=66172839506 linii tekstu
      66172839506/50 = 1323456790,123 stron.
      Przy czym odpowiedź i tak jest bardzo przybliżona, bo więcej czynników wpływa na przepływ tekstu. Przy takich konkursach polecam czcionkę o stałej szerokości znaku…

      1. to dziwne, w moim Wordzie mieści się 75 jedynek, zer też dokładnie 75. Mam Office 2003.

      2. Karolu, sprawdziłem w Office 2007, ile znaków mieści się w jednym wierszu napisanym czcionką times new roman w rozmiarze 12. W przypadku każdej liczby jest to dokładnie 75 znaków.

  2. Poprawka – o ile to dozwolone :) – moją ostateczną odpowiedzią jest dużo ładniejsza liczba 1 333 333 333 i 1/3 strony.

    1. Poprawki generalnie nie powinny być dozwolone, ale jako że liczba którą podałeś w poprawce jeszcze nie została przez nikogo podana, mogę się zgodzić na to zgodzić. Ale żeby mi to było ostatni raz!!

    1. tak :) zapomniałam dodać, ale to nie praca magisterska, więc w domyśle pojedynczy odstęp ;)

  3. Widzę, że będzie gorąco :) Niestety do piątku nie mogę zdradzać kto ma rację, a kto się myli. Czekamy na pozostałe odpowiedzi. Mamy tu 2 zupełnie różne opcje, ciekawe co będzie dalej :)

  4. Odpowiedź na pytanie: 1 332 977 872 i nieco ponad pół strony.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Quiz z nagrodami!

Nadszedł czas na kolejny konkurs na badania.net! Jak zwykle będziecie walczyć o fantastyczną książkę wydawnictwa Smak Słowa, jednak…