Motywacja do badania

green plant in clear glass vase

Jaki typ nagrody najskuteczniej zachęca internautów do wzięcia udziału w badaniu online? W walce o respondenta internetowe panele badawcze często sięgają po różne formy gratyfikacji w zamian za wypełnienie ankiety. Jak się okazuje, ich skuteczność zależy nie tylko od wartości samej nagrody, ale i sposobu jej przyznawania. Które formy wynagrodzenia pociągają respondentów najbardziej?

Takie pytanie postawili sobie badacze z Virginia Commonwealth University, University of Maryland i University of Mannheim. Aby uzyskać odpowiedź, przeprowadzili oni eksperyment, który bazował na internetowym badaniu dotyczącym psychologicznych konsekwencji bezrobocia w Chorwacji. Ostatecznie do udziału w badaniu zakwalifikowanych zostało 1307 bezrobotnych. Respondenci zostali podzieleni na kilka grup, z których każdej przydzielono inną formę wynagrodzenia za wypełnienie ankiety. Wśród osób z dwóch pierwszych grup przewidziano losowanie stosunkowo wysokiej nagrody pieniężnej, ale wyniki losowania jedna grupa miała poznać bezpośrednio po wypełnieniu ankiety, a druga dopiero miesiąc po zakończeniu badania. Osobom z trzeciej grupy w zamian za uczestnictwo w badaniu obiecano przekazanie jego wyników. Dodatkowo odrębną próbę stanowiła grupa kontrolna, której respondentom nie zaoferowano żadnej nagrody z tytułu wypełnienia ankiety.

Badaczy interesowały dwie kwestie: jaki wpływ ma dany typ nagrody na podjęcie decyzji o udziale w badaniu oraz na to, ile osób zdecyduje się wypełnić ankietę do końca.

W odniesieniu do pierwszego zagadnienia założono, że najbardziej chętne do wzięcia udziału w badaniu będą osoby z grupy natychmiastowego powiadamiania o wynikach losowania, następnie osoby z grupy z powiadamianiem odroczonym, a najmniej osoby z grupy, w której nie wyznaczono żadnej nagrody. Jak się okazało, założenia te okazały się prawidłowe – największy odsetek wypełnionych ankiet odnotowano w grupie bezpośredniego powiadomienia o wynikach losowania, a najmniejszy w grupie bez nagrody. Ankietę rozpoczęło wypełniać 76,6% osób z grupy z natychmiastowym powiadomieniem, 70,5% z grupy z odroczonym powiadomieniem i 62,3% z grupy bez nagrody.
Drugie założenie eksperymentu wskazywało, że osób, które nie dokończą wypełniania ankiety będzie znacznie mniej w grupie natychmiastowego powiadamiania o wynikach niż w grupie powiadamiania odroczonego, natomiast najwięcej znajdzie się ich w grupie bez nagrody. Tym razem hipoteza okazała się prawdziwa tylko po części. Ankiet wypełnionych do końca było znacznie więcej w grupie z natychmiastowym powiadamianiem niż w innych grupach. Jednak, mimo że liczba niedokończonych ankiet była najmniejsza w grupie z natychmiastowym powiadamianiem, to pomiędzy pozostałymi grupami nie zaobserwowano większych różnic – odsetek niedokończonych ankiet w grupie z odroczonym powiadamianiem wyniósł 39,9% a w grupie bez nagrody 39,8%, natomiast w grupie z natychmiastowym powiadamianiem 31,2%.

Zgodnie z wynikami eksperymentu, losowanie nagród z powiadamianiem o jego wynikach bezpośrednio po wypełnieniu ankiety jest najskuteczniejszą formą zachęty do wzięcia udziału w badaniu. Zastosowanie tego typu wynagrodzenia nie tylko poprawia wskaźnik udziału w ankiecie internetowej (response rate), ale także zmniejsza liczbę ankiet niedokończonych. Podsumowując, różne formy gratyfikacji mają pozytywny wpływ na motywację i determinację respondenta do wypełnienia ankiety, ale kluczową rolę zdaje się odgrywać bezpośredniość i natychmiastowość korzyści, jakie odnosi respondent z uczestnictwa w badaniu.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Tuten, T. L., Galesic, M., Bosnjak, M. (2004). Effect of Immediate Versus Delayed Notification of Prize Draw Results on Response Behavior in Web Surveys: An Experiment. Social Science Computer Review http://ssc.sagepub.com/cgi/content/abstract/22/3/377
Print Friendly, PDF & Email
Sending
User Review
0 (0 votes)
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts
Czytaj dalej

Ręczny blef

Wyniki tych eksperymentów mogą zaskoczyć niejednego gracza pokerowego. Według badań opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma „Psychological Science” prawdę…