Biologia

Żarłoczna ofiara

Autor: Anna Wirecka

Nietoperze mają niewielu naturalnych wrogów. Oprócz pojedynczych gatunków drapieżnych ptaków nic nie zagraża latającym ssakom… A przynajmniej taka opinia panowała do tej pory wśród zajmujących się nietoperzami specjalistów. Ostatnie obserwacje zajmujących się latającymi ssakami naukowców dowodzą jednak, że czasami ofiara może obrócić się przeciwko drapieżnikowi. Pająki, które stanowią część nietoperzego jadłospisu, zaczęły aktywnie polować na swoich prześladowców.

journal.pone.0058120.g002

Już wcześniej znajdowano martwe nietoperze zaplątane w pajęcze sieci. Do tej pory zakładano, że tak duża ofiara wpadała w pajęczynę przypadkowo, a przyczyną śmierci drapieżników było po prostu wyczerpanie spowodowane gwałtownymi próbami wyswobodzenia się z lepkiej pułapki. Najnowsze obserwacje sugerują jednak, że pająki mogły celowo polować na dużo większe od siebie ssaki.

Naukowcy donoszą o przypadkach, w których pająki polowały na nietoperze, rozpinając sieci na dużej wysokości w pobliżu nietoperzych legowisk. Niektóre gatunki, takie jak Nephila czynią to szczególnie aktywnie: samice tych leśnych pająków o średnicy nawet do 15 centymetrów łączą się w grupy i wspólnie budują olbrzymie sieci o rozpiętości do 1,5 metra i na wysokości do 6 metrów nad ziemią lub wręcz w wylotach jaskiń, tym samym blokując nietoperzom drogę ucieczki. Nephila nie są jedynym gatunkiem budującym olbrzymie sieci; naukowcy podejrzewają, że także inne gatunki budujące tak duże pułapki mogą robić to właśnie pod kątem polowania na nietoperze oraz niewielkie ptaki. Również gatunki pajęczaków niebudujące sieci polują na nietoperze, atakując je przede wszystkim podczas gdy te śpią, lub czając się na dnie jaskiń na młode nietoperze, które czasem odpadają od stropu.

Dlaczego jednak pająki łapią nietoperze? Tak duża ofiara wymaga tkania mocniejszych sieci i nierzadko, jak w przypadku Nephila, łączenia się w duże grupy. Teoria proponowana przez badaczy na wyjaśnienie tego fenomenu, to hipoteza “wyjątkowej dużej ofiary”. Zakłada ona, że chociaż większość ofiar pajęczych ofiar to drobne owady, to jednak większość kalorii czerpią one z dużych ofiar (jak wyjątkowo duże owady, ptaki czy właśnie nietoperze) które jednak wpadają w sieci tylko wyjątkowo. Co ciekawe, z tej teorii wynikałoby, że głównym celem pająków są ssaki, nie owady jak dotychczas sądzono.

Więcej informacji:
Nyffeler M, Knörnschild M (2013) Bat Predation by Spiders. PLoS ONE 8(3): e58120. doi:10.1371/journal.pone.0058120
[button size=small style=square color=gray align=none url=http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0058120]PEŁNY TEKST ARTYKUŁU[/button]
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Anna Wirecka

Absolwentka SWPS w Sopocie. Poza psychologią jej pasje to śpiew operowy i literatura. Lubi powtarzać swoje dowcipy, bo uważa, że dzięki temu ludziom utrwala się jej poczucie humoru.