Zachować twarz

By: ND Strupler

Osoby, które czują zażenowanie i wstyd, w kontaktach społecznych dosłownie próbują ukryć własną twarz – wynika z badań Ping Dong z Rotman School of Management w Toronto. Jednocześnie ich naturalną potrzebą jest podtrzymanie samooceny zagrożonej przez żenujące wydarzenie. Dong w badaniach opublikowanych na łamach „Psychological Science” pokazuje, że mamy naturalną umiejętność łagodzenia poczucia wstydu.

Dong i jej współpracownicy poprosili część uczestników eksperymentu o przypomnienie sobie i opisanie żenującej sytuacji, a resztę o opisanie typowego dnia w szkole. Następnie wszyscy oceniali atrakcyjność różnych par okularów przeciwsłonecznych. Okazało się, że uczestnicy, którzy przypominali sobie żenujące doświadczenie, częściej wybierali duże i znacznie ciemniejsze okulary, umożliwiające im zasłonięcie twarzy.

Wyniki badań Dong pokazują, że nawet symboliczne „zachowanie twarzy” może eliminować nieprzyjemne uczucia wstydu i przywrócić chęci do angażowania się w interakcje społeczne. Metaforyczne myślenie może mieć wpływ na codzienne wybory. Dong i współpracownicy podkreślają jednak, że ​​może to zależeć od różnic kulturowych: uczestnikami ich badań byli jedynie chińscy studenci.

Więcej informacji:
Zdjęcie: ND Strupler
Dong, P., Huang, X., & Wyer, R., S. (2013). The Illusion of Saving Face: How People Symbolically Cope With Embarrassment. Psychological Science 25 (6), DOI:10.1177/0956797613482946

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach ostatniego numeru magazynu Focus Coaching.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. “Dong i jej współpracownicy poprosili część uczestników eksperymentu o przypomnienie sobie i opisanie żenującej sytuacji,” – czy ktoś w ogóle badał w jakikolwiek obiektywny sposób czy takie “przypomnienie sobie” jest adekwatne do prawdziwych “na gorąco” odczuwanych emocji, czy też jest to setny raz odgrzewany kotlet, który z autentycznymi uczuciami ma nie więcej wspólnego niż ślimak winniczek z rybą słodkowodną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts
Czytaj dalej

Postaw się!

Jeśli macie taki dzień, kiedy potrzebujecie porządnego zastrzyku pewności siebie, przyjmijcie postawę zadufanego w sobie prezesa gigantycznej międzynarodowej…