Jak spowolnić procesy starzenia?

Miedź i żelazo są pierwiastkami chemicznymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednak każdy medal ma dwie strony. Pewne formy tych pierwiastków są dla nas toksyczne. Mimo wielu starań naukowcom ciągle nie udało się znaleźć lekarstwa na starość. Oto kilka sposobów na to jak opóźnią to co nieuniknione.

1) Filtruj wodę
Udowodniono, że miedź obecna w wodzie przyspiesza postępowanie choroby Alzheimera. Problem choroby Alzheimera dotyczy głównie krajów rozwijających się, gdzie w ostatnich latach znacznie wzrosło użycie miedzianych rur w hydraulice. W Polsce zawartość miedzi w wodzie pitnej regulowane jest przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia (z dn. 29 marca 2007) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Maksymalne dopuszczalne stężenie miedzi to 2 mg/L. Nasilenie objawów choroby Alzheimera stwierdzono już przy stężeniu 0,12 mg/L, czyli niższym o 150%. Uważa się, że bezpieczne stężenie wynosi zaledwie 0,01 mg/L.

2) Nie stosuj suplementów diety zawierających miedź i żelazo

Stosowanie suplementów diety zawierających miedź lub żelazo stanowi szczególne zagrożenie. Każdy organizm ludzki utrzymuje pewne rezerwy tych pierwiastków w okresie reprodukcyjnym. Z ewolucyjnego punktu widzenia, rezerwy te są niezbędne na wypadek braku jedzenia, urazów prowadzących do krwotoków czy większego zapotrzebowania na składniki pokarmowe podczas leczenia ran. Jednak po okresie reprodukcyjnym nadwyżki miedzi i żelaza nie zostają wydalone z organizmu.

Po osiągnięciu 50 roku życia w naszych organizmach zachodzą już intensywne procesy starzenia w dużym stopniu przyspieszane przez bezużyteczną już miedź i żelazo. Ze względu na swoje właściwości przyspieszają one destrukcyjne działanie wolnych rodników w komórkach ciała. Należy zaznaczyć, że niedobory miedzi są niezwykle rzadkimi przypadkami.

Osoby przyjmujące miedź bez potrzeby narażone są na obniżenie zdolności poznawczych w 3 razy większym stopniu

Z badań wynika, że osoby przyjmujące miedź bez potrzeby narażone są na obniżenie zdolności poznawczych w 3 razy większym stopniu niż ci, którzy nie stosują suplementów diety. Suplementacja żelazem może mieć sens jedynie w przypadku osób, które tracą regularnie określone ilości krwi. W przypadku mężczyzn niedobór żelaza występuje niezwykle rzadko, u kobiet częściej ze względu na menstruację. Jednak w tym wypadku przyjmowanie żelaza powinno być konsultowane z lekarzem.

3) Ogranicz spożywanie produktów mięsnych

Czerwone mięso jest źródłem miedzi i żelaza w formie najlepiej przyswajalnej przez organizm człowieka. Dowiedziono, że śmiertelność wśród osób spożywających 20g czerwonego mięsa dziennie była o 30% niższa od tych, którzy zjadali ok. 140g. Dodatkowo spożywanie ok. 60g przetworzonych produktów mięsnych (np. parówki) zwiększyło śmiertelność o 20% w stosunku do tych, którzy jedli do 10g tych produktów na dzień.

4) Uważaj na to co jesz

Tłusta dieta zwiększa negatywne działanie miedzi na struktury komórek nerwowych w mózgu. Obniżenie zdolności poznawczych zależy od nawyków żywieniowych. U osób stosujących dietę wysokotłuszczową obniżenie zdolności poznawczych w określonym stopniu następowało o 13 lat szybciej w porównaniu do osób, które spożywały mniej tłuszczów.

5) Zamień miedź na cynk

Badania kliniczne przeprowadzone na cierpiących na chorobę Wilsona dowiodły, że suplementy diety zawierające cynk obniżają poziom wolnej (szkodliwej) miedzi w organizmie.

6) Zamień żelazo na legitymację Honorowego Dawcy Krwi

Miedź i żelazo mają wpływ na takie choroby jak: choroba Alzheimera, Parkinsona, Wilsona, Huntingtona, Creutzfelda-Jakoba, miażdżyca, cukrzyca.

Regularne oddawanie krwi pomaga w ustaleniu optymalnego poziomu żelaza we krwi, który jest regulowany przez białko transportujące – transferynę. Powinny wziąć to pod uwagą szczególnie kobiety w wieku menopauzalnym oraz mężczyźni.

W obliczu wszystkich zagrożeń czyhających na piękno naszego ciała i umysłu najważniejsze jest regularne monitorowanie ich stanu. Okresowe badania pozwalają dostosować odpowiednią dietę czy suplementację, a wczesne postawienie diagnozy w przypadku chorób układu krążenia lub układu nerwowego może uratować życie.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Brewer, G.J. (2010). Risks of Copper and Iron Toxicity during Aging in Humans. Chem. Res. Toxicol 23, 2, 319–326.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
8 comments
 1. Doradzacie branie suplementów diety zawierających cynk? Ale o tym że takie suplementy CZĘSTO powodują problemy ze strony układu trawiennego to już nie warto było wspomnieć… prawda? :)
  Pozdrawia osoba chora na Wilosna. :)

 2. No tak, ale jak ma się anemię z niedoboru żelaza, to ciężko go unikać :P Można jednak postawić na żelazo hemowe, które lepiej się wchłania, więc stosuje się je krócej i w mniejszej dawce :)

 3. naturalne zrodla miedzi nie bendom szkodliwe………..a dlatego ze wolne rodniki som tez potrzebne bez nich nie byloby zycia w takiej formie jak istnieje(wwolne rodniki tlenowe)……głownie chodzi o to ze jesli dostarczamy sobie jakas subs która bedzie nam tworzyc wolne rodniki wienc ma wlsciwosci utleniajace bardzo dobrze byłoby dostarczyc rownoczesnie subs które bedzie wyłapywac te wolne rodniki czyli przeciwutleniacz……i taka bendzie w z miedziom zawartom w orzechach ….a wrecz zachamowanie procesu utleniania przyspiszy powstanie nowotworu bo zjawisko samoniszczenia komorki nowotworowej to wlasciwie utlenianie tej komórki….czyli dobrze jest utlelniac np jakoms komórke uszkodzonom w której znajduje sie np kadm i takom utlenionom forme kadmu we krwi a nie w tkankach przeciwutleniaczowi łatwoej “złapac” a potem wydalic z kałem lub moczem lub potem…….sluzem itp. choc tu tez nie mamy pewnosci ile sie wydali czy spowrotem nie zostanie to szkodliwe ustrojstwo gdzies wbudowanie na nowo.

 4. W opisywanym artykule odniesiono się do wpływu wysokotłuszczowej diety na negatywne działanie miedzi w organizmie, a nie na osiągi sportowców. być może duże spożycie tłuszczów wpływa pozytywnie na organizm osób trenujących do maratonów. Nie wiadomo jednak czy mimo wszystko nie dochodzi do wzmożonej neurodegradacji w wyniku toksycznego działania miedzi. Dodatkowo należy przyznać że takie osoby stanowią niewielki odsetek ludzi po pięćdziesiętce.

 5. 4) Uważaj co jesz
  Może i tłusta dieta wpływa negatywnie na osoby, które ruch kojarzą jedynie z przemieszczaniem się między pracą a domem, jednak inaczej jest z jednostkami uprawiającymi jakikolwiek sport. Jak ostatnio wyczytałem – RUNNER’S WORLD 01/2010 – dieta zawierająca dużo tłuszczów jest pozytywna dla osób trenujących do maratonów, lepsza niż wysoko wąglowodanowa.
  pozdrawiam

  1. Bo dieta wysokowęglowodanowa jest dobra >>> tylko <<< dla producentów prduktów tej wysokowęglowodanowej żywności. Nawet pełnoziarniste i "zdrowe" buły, kluski, placki, pizze, płatki śniadaniowe, granole, herbatniki i ciasta powodują epidemię insulinooporności, otyłości i cukrzycy typu 2.

   Tłuszcz i białko nie niosą takich skutków…

   1. kazda komorka ludzkiego organizmu zyje na cukrze,to co mi tu pieprzysz o bialku i tluszczu?

Comments are closed.

Related Posts