Psychologia

Piękniejesz w otoczeniu innych ludzi

Jeśli szukasz partnera czy partnerki, nigdy nie rób tego pojedynczo. Kolega i koleżanka towarzysząca Ci w wyjściu do klubu nie tylko zwiększy Twoją pewność siebie – zwiększy również Twoją atrakcyjność!

Doktor Edward Vul i jego współpracownicy udowodnili w pięciu eksperymentach, że jesteśmy postrzegani jako bardziej atrakcyjni w grupie niż kiedy nasza fizyczność oceniana jest w osamotnieniu. Badacze nazywają to zjawisko „efektem cheerleaderki” – jednostka nabiera atrakcyjności w oczach obserwatora, jeśli towarzyszą jej inne osoby.

W eksperymencie uczestnicy oceniali atrakcyjność osób prezentowanych na zdjęciach w dwóch wariantach: pojedynczo lub w grupie. Okazało się, że osoby oceniane były lepiej, jeśli pozowały w grupie. Co ważne, efekt wpływał na wydawane oceny zarówno dla męskich jak i kobiecych twarzy. W kolejnym eksperymencie, badacze ponownie pokazywali uczestnikom zdjęcie indywidualne lub grupowe i prosili o ocenę atrakcyjności danej osoby. Dodatkowo, manipulowali wielkością grupy (4, 9 i 16-sto osobowa). Zgodnie z wcześniejszymi wynikami, okazało się, że osoba była postrzegana jako najmniej atrakcyjna, jeśli była prezentowana samodzielnie. Co ciekawe, wielkość grupy nie miała znaczenia. Nie jest to przesadnie silny efekt – w omawianych badaniach udowodniono wzrost atrakcyjność średnio jedynie o ok. 2%. – Jednak te kilka procent poprawy dla niektórych z nas „może być bezcenne” – przekonuje doktor Vul.

(C) Association for Psychological Science

Wystarczą trzy koleżanki aby istotnie zwiększyć oceny atrakcyjności jednostki

Vul i jego współpracownicy w dalszych badanich pokazali również, że „efekt cheerleaderki” jest silniejszy w sytuacji niepewności, tzn. osoby oceniane były jako szczególnie atrakcyjniejsze, jeśli były prezentowane w grupie, a najsilniej efekt ten był widoczny dla zdjęć zamazanych i nieostrych (w porównaniu do zdjęć poprawnie wyostrzonych). Dlaczego tak się dzieje? Badacze wyjaśniają, że za ten układ wyników odpowiedzialna jest tendencja do preferowania twarzy przeciętnych. Patrząć na grupę, uśredniamy atrakcyjność poszczególnych jej członków. Innymi słowy, grupa postrzegana jest jako całość, a atrakcyjne koleżanki (lub koledzy), mogą spowodować, że nawet mało atrakcyjna osoba w grupie „rozkwita”.

Więcej informacji:
Walker D. & Vul D. I. E. (2013). Hierarchical Encoding Makes Individuals in a Group Seem More Attractive, Psychological Science. doi: 10.1177/0956797613497969
Zdjęcie (C) www.flickr.com by Shane Michael Black

 

[ct_button url=”http://www.evullab.org/pdf/WalkerVul-PS-2013.pdf” style=”btn btn-info” size=”large” type=”square” target=”_blank”] PEŁNY TEKST ARTYKUŁU[/ct_button]
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agnieszka Pietraszkiewicz

Doktor psychologii związany ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, Wydziałem Zamiejscowym w Sopocie. Aktualnie przebywa na stypendium Post-doc na Uniwersytecie w Bern. Interesuje się psychlogią emocji oraz postrzeganiem społecznym.