Psychologia

Dotyk emocji

Dotyk może nieść z sobą o wiele więcej informacji, niż się nam dotychczas wydawało. Dotykając nieznajomej osoby w ramię, potrafimy przekazać jej, jak się czujemy!

Co ciekawe, dotyk przekazujący emocje związane z dumą lub zazdrością zarezerwowany jest dla osób pozostających w związkach romantycznych. Brytyjscy badacze zaprosili 30 par do nietypowego eksperymentu. Zadaniem uczestników było przekazanie kilkunastu emocji drugiej osobie wyłącznie za pomocą dotknięcia w ramię. Jedna z osób dotykała swojego partnera lub kogoś nieznajomego, natomiast zadaniem drugiej strony było określenie, jaka emocja została jej przekazana.

Prowadzący badanie Erin Thompson i James Hampton na łamach czasopisma Cognition and Emotion przekonują, że nie znając drugiej osoby, jesteśmy w stanie poinformować ją wyłącznie za pomocą dotyku o naszym gniewie, smutku, a nawet wstręcie, ale duma i zazdrość pozostają poza naszym zasięgiem. Tego typu emocje możemy przekazać wyłącznie osobie, z którą jesteśmy w bliskim, intymnym związku.

Więcej informacji:
Thompson, E.H., & Hampton, J.A. (2011). The effect of relationship status on communicating emotions through touch. Cognition & emotion, 25 (2), 295-306, doi: 10.1080/02699931.2010.492957.

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach marcowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.