Odpowiedz mi mamo

Dziecięca ciekawość nie zna granic? Niekoniecznie. Wystarczy w umiejętny sposób opisywać potomstwu otaczający je świat.

Deborah Nelson, Morghan Holt i Louisa Chan Egan z Swarthmore College przekonują na łamach magazynu Psychological Science, że uciążliwym dla rodziców ciągiem pytań, dzieci poszukują informacji na temat funkcji nieznanych przedmiotów.

Kontaktom z niesklasyfikowanym obiektem towarzyszy wyciągnięty palec i krótkie pytanie: „co to?”. Naturalną odpowiedzią zmęczonego rodzica jest wskazanie oryginalnej nazwy. Jednak pociechy nie poszukują jedynie etykietek, ale chcą znać zastosowanie dla poszczególnych rekwizytów.

Badacze prowadzili obserwację dzieci w różnym wieku (dwu, trzy i czterolatków) podzielonych na dwie grupy. W każdej z nich dzieci mogły dowolnie długo przypatrywać się i dopytywać o otaczające je przedmioty, jednak tylko w jednej z nich badacze wraz z nazwą przedmiotu podawali informacje, do czego dany przedmiot służy. Niezależnie od wieku, dzieci zadawały istotnie więcej pytań na temat przedmiotów, gdy w odpowiedzi usłyszały jedynie jego nazwę.
 

Więcej informacji:
Kemler Nelson, D. G., Egan, L. C., & Holt, M.  (2004). When children ask What is it?  What do they want to know about artifacts?  Psychological Science. 15, 384-391.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. JA JUZ WIEM COS NA TEN TEMAT TE CIAGLE PYTANIA NA KTORE CZASEM JA SAMA NIE ZNAM ODPOWIEDZI! WTEDY STARAM SIE POSZUKAC W NECIE I TLUMACZYC DZIECKU SZCZEGULOWO WTEDY DAJA CHWILE ODPOCZYNKU DOPÓKI NIE ZNAJDZIE INNEJ CIEKAWEJ RZECZY O KTOREJ NIE WIE NIC!!!

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Uśmiechnij się!

Naukowcy od dawna interesują się wyrażaniem i spostrzeganiem prawdziwości emocji, ukazujących się na twarzach ludzi. Czy łatwo jest…
Czytaj dalej

Zazdrosny jak pies

Miłośnicy czworonogów często przypisują im skomplikowane emocje i odczucia, takie jak poczucie winy (“mój pies od razu wie,…