Odpowiedz mi mamo

Dziecięca ciekawość nie zna granic? Niekoniecznie. Wystarczy w umiejętny sposób opisywać potomstwu otaczający je świat.

Deborah Nelson, Morghan Holt i Louisa Chan Egan z Swarthmore College przekonują na łamach magazynu Psychological Science, że uciążliwym dla rodziców ciągiem pytań, dzieci poszukują informacji na temat funkcji nieznanych przedmiotów.

Kontaktom z niesklasyfikowanym obiektem towarzyszy wyciągnięty palec i krótkie pytanie: „co to?”. Naturalną odpowiedzią zmęczonego rodzica jest wskazanie oryginalnej nazwy. Jednak pociechy nie poszukują jedynie etykietek, ale chcą znać zastosowanie dla poszczególnych rekwizytów.

Badacze prowadzili obserwację dzieci w różnym wieku (dwu, trzy i czterolatków) podzielonych na dwie grupy. W każdej z nich dzieci mogły dowolnie długo przypatrywać się i dopytywać o otaczające je przedmioty, jednak tylko w jednej z nich badacze wraz z nazwą przedmiotu podawali informacje, do czego dany przedmiot służy. Niezależnie od wieku, dzieci zadawały istotnie więcej pytań na temat przedmiotów, gdy w odpowiedzi usłyszały jedynie jego nazwę.
 

Więcej informacji:
Kemler Nelson, D. G., Egan, L. C., & Holt, M.  (2004). When children ask What is it?  What do they want to know about artifacts?  Psychological Science. 15, 384-391.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. JA JUZ WIEM COS NA TEN TEMAT TE CIAGLE PYTANIA NA KTORE CZASEM JA SAMA NIE ZNAM ODPOWIEDZI! WTEDY STARAM SIE POSZUKAC W NECIE I TLUMACZYC DZIECKU SZCZEGULOWO WTEDY DAJA CHWILE ODPOCZYNKU DOPÓKI NIE ZNAJDZIE INNEJ CIEKAWEJ RZECZY O KTOREJ NIE WIE NIC!!!

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Agresywni gracze PS3

Fani gier komputerowych nie przepadają za psychologami zajmującymi się agresją. Pewnie dlatego, że najnowsza analiza 381 badań angażujących…