Psychologia

Mit gadulstwa kobiet obalony!

Biorąc pod uwagą doświadczenie przeciętnego mężczyzny, prawdopodobnie każdy z nich, zgodziłby się ze stwierdzeniem, że jego kobieta mówi zdecydowanie za dużo. Pewnie dlatego, że mówi do niego, gdy on jak przystało na prawdziwego faceta najchętniej posiedziałby w milczeniu. Jednak jak pokazują wyniki badań Matthiasa Mehla z Uniwersytetu w Arizonie panowie w ilości używanych dziennie słów dorównują paniom, co tym samym pozwala obalić kolejny mit dzielący obie płci.

Powszechne przekonanie o gadulstwie kobiet nie wynika tylko i wyłącznie z subiektywnych doświadczeń mężczyzn. Przez ponad 15 lat kultura zachodnia żyła mitem według którego kobiety miały używać podczas dnia średnio 20000 słów, gdy mężczyźni niczym mnisi klasztorni ledwo 7000.

Niecałe 4 lata temu do jego popularyzacji przyczyniła się Louann Brizendine, francuska neuropsychiatra, która w opublikowanej przez siebie książce także wskazywała na magiczne 20000 słów i o wiele mniej ekscytujące 7000.

Okazuje się, że przez cały ten okres obie liczby bardzo często pojawiały się w telewizji, gazecie czy radio (CBS, CNN, Newsweek, New York Times) tym samym umacniając mit gadulstwa kobiet. Co ciekawe, nie zostały przeprowadzone żadne systematyczne badania, sprawdzające ilość wypowiadanych słów przez kobiety i mężczyzn w naturalnych warunkach konwersacji. Tego zadania podjął się profesor Mehl i jego zespół.

Przez ponad 8 lat badacze pracowali nad urządzaniem, które pozwoliłoby im na swobodne nagrywanie rozmów zgłaszających się do badań ochotników. Wynikiem ich pracy było stworzenie urządzenia EAR (Electronically Activated Recorder), który pozwala nagrywać losowe próbki rozmów bez ingerencji i świadomości badanego.

W praktyce każdy badany miał za zadanie cały czas nosić ze sobą EAR, który włączał się automatycznie co 12,5 minuty i nagrywał 30 sekundowe próbki. Na podstawie uzyskanych danych obliczano dzienne użycie słów. Aby sprawdzić rozmowność kobiet, badacze zbierali dane przez 6 lat na terenie U.S.A i Meksyku, uzyskując wyniki od 396 studentów, pośród których było 210 kobiet i 186 mężczyzn.

Ku wielkiemu zaskoczeniu, okazało się że kobiety używają dziennie średnio 16215 słów, gdy panowie niewiele mniej ponieważ 15669. Różnica 546 słów okazała się nieistotna statystycznie, co oznacza, że kobiety i mężczyźni używają porównywalnej ilości słów czyli około 16000.

Jednym z głównych ograniczeń badania jest fakt, że uzyskane wyniki pochodzą tylko i wyłącznie od studentów. Jednak jak zauważają sami autorzy, żadna z uzyskanych próbek nie wskazywała na to, że kobiety posiadają większy budżet językowy niż mężczyźni. – Jeśli założymy, że różnice w ilości używanych słów uwarunkowane są biologicznie dla każdej płci, nie ma znaczenia z jakiej części populacji pochodzą wyniki – tłumaczy profesor Matthias Mehl. – Gdyby gadatliwość kobiet była wrodzona, objawiałaby się na każdym etapie życia – podsumowuje badacz.

Więcej informacji:
Mehl, M. R., Vazire, S., Ramirez-Esparza, N., Slatcher, R. B., & Pennebaker, J. W. (2007). Are women really more talkative than men? Science, 317, 82.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.