Psychologia Technologie

Czy cena obiektu wpływa na postrzeganie jego atrakcyjności?

Autor: Ewa Spojda

Czynnikami wpływającymi na zakup danego produktu mogą być: kraj pochodzenia, trafna reklama medialna lub marka. Większość konsumentów ocenia jednak produkt na podstawie ceny (niska cena-większa dostępność). Z drugiej strony ludzie często opierają się na schemacie cena-jakość (im wyższa cena tym wyższa jakość), co zwiększa pożądanie wobec danego produktu. Grono konsumenckie często argumentuje powód takiego przekonania tłumacząc że wytworzenie produktu wysokiej jakości jest przecież powiązane z wyższymi kosztami produkcji (jakość użytych materiałów, czas i jakość pracy, ogólny wysiłek itd.).

Badanie opisane w artykule dotyczyło wnioskowania o jakości i atrakcyjność mieszkań na podstawie podanej ceny (wysoka cena prowokuje przekonanie o wysokim standardzie mieszkania). Zadaniem eksploracji była procedura prowadząca do potwierdzenia danego założenia z wykorzystaniem okulogafu, pozwalającego na bezpośredni pomiar ruchów gałek ocznych (eyetracking).

Do badania przystąpiło 97 studentów których podzielono na trzy grupy. Każdy z uczestników siedział przed osobnym monitorem komputera. Na pierwszym slajdzie, wyświetlono krótką informację o lokalu – w tym jego cenę (w zależności od grupy: 2300zł/miesiąc-wysoka cena, 800zł/miesiąc-niska cena, brak ceny-grupa kontrolna). Następnie zademonstrowano im wizualizację pokoju mającego w składzie elementy obniżające wartość mieszkania, jak i elementy podwyższające jego stan oraz kilka dodatkowych przedmiotów wypełniających przestrzeń. Kluczowym punktem analizy był czas patrzenia(dwell time) na dane elementy w ciągu pierwszych 10 sekund (mierzony w milisekundach).

Wyniki były zgodne z przewidywaniami: w sytuacji gdy cena mieszkania była wysoka, badany koncentrował się bardziej na elementach atrakcyjnych, podwyższających wartość mieszkania (telewizor, router, komoda) niż na elementach pogarszających estetykę pomieszczenia (odpadający tynk ze ściany, staromodny fotel, niegustowna lampa). Bardzo interesujący jest fakt, iż niezależnie od warunku (tj. ceny) w pierwszych trzech sekundach wzrok studentów kierowany był na przedmioty obniżające atrakcyjność mieszkania, co oznacza, że to te bodźce przyciągają większą uwagę. Dopiero po czterech sekundach potwierdziła się ogólna tendencja o kierowaniu wzroku na elementy bardziej atrakcyjne przy wysokiej cenie niż na te nieatrakcyjne, natomiast przy niskiej cenie – na odwrót.

Wyniki eksperymentu wskazują jednoznacznie że nasze postrzeganie poziomu atrakcyjności obiektów (tutaj: mieszkania) zależne jest od wysokiej lub niskiej ceny. Kwota tworzy przekonanie o większej wartości, automatycznie zmieniając nasze widzenie i ukierunkowanie uwagi.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie www.unsplash.com
Cypryańska, M., Kołodziej, A., Kościelniak, M., Kiełbasiński, M., Sikora, M., Wodyk, Z. (2015). Wnioskowanie cena-jakość w ocenach atrakcyjności mieszkań – badanie z wykorzystaniem okulografu. Studia psychologiczne, 4, 41-52.
PEŁNY TEKST ARTYKUŁU
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Ewa Spojda

Studentka I roku Uniwestytetu SWPS w Sopocie