Czy cena obiektu wpływa na postrzeganie jego atrakcyjności?

Czynnikami wpływającymi na zakup danego produktu mogą być: kraj pochodzenia, trafna reklama medialna lub marka. Większość konsumentów ocenia jednak produkt na podstawie ceny (niska cena-większa dostępność). Z drugiej strony ludzie często opierają się na schemacie cena-jakość (im wyższa cena tym wyższa jakość), co zwiększa pożądanie wobec danego produktu. Grono konsumenckie często argumentuje powód takiego przekonania tłumacząc że wytworzenie produktu wysokiej jakości jest przecież powiązane z wyższymi kosztami produkcji (jakość użytych materiałów, czas i jakość pracy, ogólny wysiłek itd.).

Badanie opisane w artykule dotyczyło wnioskowania o jakości i atrakcyjność mieszkań na podstawie podanej ceny (wysoka cena prowokuje przekonanie o wysokim standardzie mieszkania). Zadaniem eksploracji była procedura prowadząca do potwierdzenia danego założenia z wykorzystaniem okulogafu, pozwalającego na bezpośredni pomiar ruchów gałek ocznych (eyetracking).

Do badania przystąpiło 97 studentów których podzielono na trzy grupy. Każdy z uczestników siedział przed osobnym monitorem komputera. Na pierwszym slajdzie, wyświetlono krótką informację o lokalu – w tym jego cenę (w zależności od grupy: 2300zł/miesiąc-wysoka cena, 800zł/miesiąc-niska cena, brak ceny-grupa kontrolna). Następnie zademonstrowano im wizualizację pokoju mającego w składzie elementy obniżające wartość mieszkania, jak i elementy podwyższające jego stan oraz kilka dodatkowych przedmiotów wypełniających przestrzeń. Kluczowym punktem analizy był czas patrzenia(dwell time) na dane elementy w ciągu pierwszych 10 sekund (mierzony w milisekundach).

Wyniki były zgodne z przewidywaniami: w sytuacji gdy cena mieszkania była wysoka, badany koncentrował się bardziej na elementach atrakcyjnych, podwyższających wartość mieszkania (telewizor, router, komoda) niż na elementach pogarszających estetykę pomieszczenia (odpadający tynk ze ściany, staromodny fotel, niegustowna lampa). Bardzo interesujący jest fakt, iż niezależnie od warunku (tj. ceny) w pierwszych trzech sekundach wzrok studentów kierowany był na przedmioty obniżające atrakcyjność mieszkania, co oznacza, że to te bodźce przyciągają większą uwagę. Dopiero po czterech sekundach potwierdziła się ogólna tendencja o kierowaniu wzroku na elementy bardziej atrakcyjne przy wysokiej cenie niż na te nieatrakcyjne, natomiast przy niskiej cenie – na odwrót.

Wyniki eksperymentu wskazują jednoznacznie że nasze postrzeganie poziomu atrakcyjności obiektów (tutaj: mieszkania) zależne jest od wysokiej lub niskiej ceny. Kwota tworzy przekonanie o większej wartości, automatycznie zmieniając nasze widzenie i ukierunkowanie uwagi.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie www.unsplash.com
Cypryańska, M., Kołodziej, A., Kościelniak, M., Kiełbasiński, M., Sikora, M., Wodyk, Z. (2015). Wnioskowanie cena-jakość w ocenach atrakcyjności mieszkań – badanie z wykorzystaniem okulografu. Studia psychologiczne, 4, 41-52.
PEŁNY TEKST ARTYKUŁU
Total
0
Shares
6 comments
  1. W wieku studenckim ludzie często szukają mieszkania na wynajem. Jest to najczęściej związane z wyjazdem na studia. Autorka tekstu dobrze streściła badanie na temat wnioskowania „cena-jakość” w ocenach atrakcyjności mieszkań. Badanie polegało na zbadaniu mechanizmu konfirmacyjnego czyli błędnego sposobu interpretacji przez seletywny sposób poszukiwania i zapamiętywania informacji. Do badania został użyty okulograf, który śledził ruch gałki ocznej, aby zarejestrować jak długo dany element przykuwa naszą uwagę.
    Autorka wspomniała o istotnych rzeczach, które są zawarte w pełnym artykule na temat badania takich jak liczba studentów biorących udział w badaniu, konkretnych informacjach o czynnościach jakie zostały przeprowadzone na początku i w trakcie badania oraz dokładny opis informacji jakie dostawał student o mieszkaniu na slajdzie. Krótko i zwięźle ujęła przewidywania oraz końcowe wyniki badania, które zostały opisane w pełnym artykule na ten temat. Informacja o tym, że na początku wzork przyciągają przedmioty obniżające a nie zwiększające atrakcyjność mieszkania jest równie istotna i uwzględniona przez autorkę tekstu.
    Jednak pomimo wielu dobrych informacji zawartych w artykule, zabrakło szczegółów takich jak dokładna ilość osób płci żeńskiej i męskiej biorących udział w badaniu. Cały proces kalibracji urządzenia do pomiaru ruchów gałek ocznych też jest istotny ponieważ, gdy podliczano wyniki badania wzięto pod uwagę tylko tych studentów, u których dało się w pełni skalibrować urządzenie. Autorka jednak o tym nie wspomniała, a ma to znaczący wpływ, bo zostało odrzuconych 15 studentów oraz ich wyniki czyli wnioskując nie w każdym przypadku udaje się przeprowadzić takie badania. Opisując wynik badania, autorka również nie opisała jakie konkretne bodźce mają wpływ na ocenę wartości mieszkania takie jak telewizor, komoda czy brzydki fotel oraz tego, że wcześniej 24 studentów wybrało i oceniło w skali od 1-7 atrakcyjność i nieatrakcyjność poszczególnych bodźców.
    Wniosek, iż oceniamy atrakcyjność i jakość mieszkania przez pryzmat ceny jest jak najbardziej prawidłowy i zgodny z wynikami badania opisanego w pełnym artykule.

  2. Interesujący temat streszczenia jak i samego artykułu. Opisują one dosyć codzienne zjawisko. Co ma wpływ na zakup produktu?. Tak jak wspomniała autorka streszczenia może to być cena, reklama czy kraj pochodzenia produktu. Celem badania była analiza schematu cena- jakość. Do badania zaproszono 97 studentów z Warszawy, 60 kobiet i 37 mężczyzn. Szkoda, że autorka streszczenia o tym nie wspomniała, ponieważ zapewne płeć również ma znaczenie w tym zjawisku. Dodatkowo trzeba było wypełnić krótką informację o sobie płeć, wiek, rok i kierunek studiów. Trzeba było również zdeklarować się jak długo mieszka się w Warszawie i czy ostatnio szukało się mieszkania do wynajęcia. Do analizy zostały włączone tylko te osoby u których udało się przeprowadzić kalibrację odpowiednią zostało wykluczonych 15 osób w tym 12 kobiet. Badanie przebiegało tak jak autorka powyżej przedstawiła. Użyto symulacji komputerowych. Pokazywano pokoje z elementami brzydkimi, atrakcyjnymi i wypełniającymi przestrzeń. Studenci mieli oceniać mieszkania w skali 1-7 (1 najmniej atrakcyjne, a 7 najbardziej). Kluczem był czas patrzenia (na elementy w ciągu pierwszych 10 sekund). Nie ma jednej interpretacji otrzymanych wyników. Czas patrzenia zależy od tego czy element jest atrakcyjny czy też nie. Badacze analizowali czy czas patrzenia na elementy zwiększające czy zmniejszające atrakcyjność prezentowanego mieszkania będą różniły się w zależności od przedstawionej ceny za mieszkanie. Przyjęli, że atrakcyjność mieszkań podobnie jak oceny innych obiektów mogą być pod wpływem schematu cena-jakość. Finalnie wynik był zgodny z przewidywaniami. Średni czas patrzenia na elementy obniżające atrakcyjność mieszkania był dłuższy przy niskiej niż przy wysokiej cenie mieszkania. Wyniki badania sugerują, że oceny obiektów są zależne od ich ceny. Ludzie uważają, że im wyższa cena tym lepszy produkt. Streszczenie byłoby jeszcze bardziej atrakcyjne, gdyby autorka wspomniała, że w tym badaniu po raz pierwszy użyto okulografu. Taka metoda umożliwiła testowanie procesów w bardziej bezpośredni sposób

  3. Bardzo ciekawy artykuł , którego temat jest obecny niemal każdemu . Większość z nas codziennie coś kupuje i ma styczność z efektem który Autorka artykułu poruszyła. Uważam że bardzo dobrze wyjaśniła eksperyment , na samym starcie podając kilka czynników które mogą wpłynąć na zakup przedmiotu i podając logiczny argument iż wyższa cena = wyższa jakość gdyż wyprodukowanie produkty wysokiej jakości wymaga więcej pracy i środków.
    Celem badania było sprawdzenie czy cena obiektu wpływa na postrzeganie atrakcyjności produktu , Autorka zaprezentowała badanie w którym wzięło udział 97 studentów aczkolwiek wyniki 15 studentów zostały wykluczone . Autorka mogła dodać że grupa składała się z 60 kobiet i 37 mężczyzn mieszkających w Warszawie minimum 1 rok.
    Przebieg badania został opisany zgodnie z jego rzeczywistym przebiegiem 3 grupy studentów ( jedna z wysoką ceną , druga z niską i grupa kontrolna ) , grupa która miała podaną cenę wysoką koncentrowała się na elementach które podnoszą cenę mieszkania (telewizor) a grupa z ceną niską na rzeczach które obniżają (brzydki fotel) , warto zauważyć że wybór elementów sprawdzanych w badaniu ( fotel , telewizor ) został wybrany wcześniej przez 24 studentów i oceniony w skali 1-7 ( nieatrakcyjny – atrakcyjny ).
    Wniosek końcowy autorki iż nasze postrzeganie zmienia się w zależności od ceny jest jak najbardziej poprawny i zgodny z wynikami przeprowadzonych badań.

  4. Bzdura na resorach!!!! No chyba że co innego rozumiemy pod stwierdzeniem “nasze POSTRZEGANIE”?! Studenci po prostu rozpaczliwie szukali elementów uzasadniających wyższą cenę! Nie udowodniono iż wyższa cena powoduje że dany obiekt traktowany jest jako atrakcyjniejszy!

    1. czemu ty nie zostałeś psychologiem tylko księdzem?

Comments are closed.

Related Posts