Psychologia

Małe jest piękne

Kobiety niższego wzrostu mają większe szanse na nawiązanie długoterminowego związku i urodzenie potomstwa – wynika z analiz przeprowadzonych na grupie 10 tysięcy kobiet urodzonych w 1958.

Przeciętna mieszkanka Wysp Brytyjskich mierzy 162 centymetrów wzrostu. Zdaniem badaczy, Angielki, które mierzą między 151 a 158 centymetrów mają największe szanse na małżeństwo i posiadanie dziecka do 42 roku życia. Zależność ta jest prawdziwa niezależnie od statusu społecznego analizowanych kobiet.

Badania zamieszczone w Proceedings of the Royal Society przekonują również, że kobiety preferują mężczyzn wyższych od przeciętnych. Mężczyzna o wzroście 183 centymetrów ma większe szanse na nawiązanie długoterminowego związku niż mężczyzna wzrostu przeciętnego (177 centymetrów).

“Wyższy mężczyzna posiada zazwyczaj większe zasoby materialne niż jego niższy o kilka centymetrów kolega” – tłumaczy doktor Daniel Nettle z Open University – “Jednak nie jest jasne dlaczego mężczyźni wolę mniejsze kobiety. Dotychczas nie ma badań, które wskazywałyby na większą płodność u niższych kobiet. Przeciwnie, wcześniejsze ustalenia potwierdzają, że wśród niskich kobiet jest większa śmiertelność po urodzeniu dziecka.”

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Brooke Cagle

Nettle, D. (2002). Women’s height, reproductive success and the evolution of sexual dimorphism in modern humans. Proceedings of the Royal Society. Volume 269, Issue 1503, 1919-1923; DOI: 10.1098/rspb.2002.2111

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.