Małe jest piękne

Kobiety niższego wzrostu mają większe szanse na nawiązanie długoterminowego związku i urodzenie potomstwa – wynika z analiz przeprowadzonych na grupie 10 tysięcy kobiet urodzonych w 1958.

Przeciętna mieszkanka Wysp Brytyjskich mierzy 162 centymetrów wzrostu. Zdaniem badaczy, Angielki, które mierzą między 151 a 158 centymetrów mają największe szanse na małżeństwo i posiadanie dziecka do 42 roku życia. Zależność ta jest prawdziwa niezależnie od statusu społecznego analizowanych kobiet.

Badania zamieszczone w Proceedings of the Royal Society przekonują również, że kobiety preferują mężczyzn wyższych od przeciętnych. Mężczyzna o wzroście 183 centymetrów ma większe szanse na nawiązanie długoterminowego związku niż mężczyzna wzrostu przeciętnego (177 centymetrów).

“Wyższy mężczyzna posiada zazwyczaj większe zasoby materialne niż jego niższy o kilka centymetrów kolega” – tłumaczy doktor Daniel Nettle z Open University – “Jednak nie jest jasne dlaczego mężczyźni wolę mniejsze kobiety. Dotychczas nie ma badań, które wskazywałyby na większą płodność u niższych kobiet. Przeciwnie, wcześniejsze ustalenia potwierdzają, że wśród niskich kobiet jest większa śmiertelność po urodzeniu dziecka.”

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com

Nettle, D. (2002). Women’s height, reproductive success and the evolution of sexual dimorphism in modern humans. Proceedings of the Royal Society. Volume 269, Issue 1503, 1919-1923; DOI: 10.1098/rspb.2002.2111

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
6 comments
  1. Mniejsza samica chce większego samca, bo wydaje jej się lepszy do obrony przed innymi samcami i np. przed gwałtem . . . jak i ewolucyjnie ma zakodowane, że jej potomstwo będzie większe . . . silniejsze i np. zerwie owoce łatwiej z drzewa, niż niżsi. Ogólnie to wszystko zależy od odżywiania głownie wzrost i od hormonów oraz zdrowego środowiska rozwojowego dziecka jak i fazy płodowej.

  2. niestety to prawda,że partnerka musi byc mniejsza, a przynajmniej tak jest przewaznie bo kazdy dba o swoja reputacje, a ile mogło by byc udanych zwiazków z wyzszymi partnerkami, a niema z powodu głupiego steoretypu.

  3. Też tak uważam – ale dodam, że to się bierze poniekąd z chęci dominacji samców nad samicami (buuu, ależ to było nieludzkie nazewnictwo :p ) – im mniejsza sa… kobieta, tym większy komfort dla mężczyzny, gdyż nic nie przeszkadza mu w byciu “panem domu i głową rodziny”!

    Prawda jest też taka, że mężczyźni nie lubią być mniejsi od swojej partnerki, którą (jakby nie patrzeć) mają za zadanie ochraniać! A co to za ochranianie kogoś, kto jest większy ode mnie, bądź tego samego wzrostu! Sama sobie da radę! ;)

    Poza tym liczy się też reputacja, o! Brutalne, ale prawdziwe! Już tak nas nauczyła kultura i wychowanie, że prawidłowy stereotyp par to wysoki i silny mężczyzna oraz miła, malutka ślicznotka. :)

  4. Lecz mimo tego, że charakter jest ważny, każdy z nas najpierw ocenia ludzi po wyglądzie. Każdy ma jakieś większe lub mniejsze predyktory wyboru partnera/partnerki.

    Tendencję do uważania niższych przedstawicielek płci pięknej za bardziej kobiece daje się zauważyć gołym okiem ;) Wysoki wzrost jest uważany za cechę charakterystyczną mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts