Wikingowie porwali Indiankę?

W genach 80 mieszkańców Islandii genetycy znaleźli linię DNA mitochondrialnego, która występuje wyłącznie u rodowitych mieszkańców Ameryki i Azji Wschodniej.

Hiszpańscy i islandzcy naukowcy myśleli początkowo, że jest to współczesna domieszka genetyczna związana z migracjami do Islandii mieszkańców Azji. Jednak po przeanalizowaniu rodowodów czterech rodzin okazało się, że wszystkie w pierwszej połowie XVIII w. miały przodków w tym samym regionie Islandii.

Badacze uważąją, że linia genetyczna (fachowo podklad haplogrupy) najpewniej pochodzi od jednej mieszkanki Ameryk i dostała się do Islandii w wyniku wikińskich rejsów do Ameryki Północnej. Tym samym linia genetyczna oznaczona symbolem C1e stała się kolejnym dowodem na to, że żeglarze ze Skandynawii wyprzedzili Kolumba o kilka stuleci.

Jeśli hiszpańscy i islandzcy badacze mają rację, to ich odkrycie jest również najstarszym dowodem współżycia seksualnego mieszkańców Europy i Ameryki.

Należy jednak ostrożnie podchodzić do tezy, którą pozwoliłem sobie umieścić w tytule. Po pierwsze owa Indianka niekoniecznie musiała być porwana, a po drugie geny naszej bohaterki mogły zmieszać się ze skandynawskimi w Ameryce, a do Europy sprowadziła je jedynie jej potomkini.

Więcej informacji:
Sigridur Sunna Ebenesersdóttir, Ásgeir Sigurdsson, Federico Sánchez-Quinto, Carles Lalueza-Fox, Kári Stefánsson y Agnar Helgason. A new subclade of mtDNA Haplogroup C1 found in Icelanders: evidence of pre-columbian contact? American journal of physical anthropology. DOI 10.1002/AJPA.21419.
Komunikat prasowy hiszpańskiego CSIC. Depesza AFP.
Artykuł pochodzi z serwisy Archeowieści
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts