Psychologia

Sen na poprawę pamięci

flickr.com by Ben+Sam

Poprzednie badania sugerowały, że sen po czasie nauki sprzyja zapamiętywaniu i utrwalaniu nowych informacji. Natomiast badanie przeprowadzone przez Stephanie Mazza z Uniwersytetu w Lyonie oraz jej zespół opublikowane na łamach Psychological Science pokazuje, że pójście spać pomiędzy dwoma sesjami naukowymi jest jeszcze lepszą strategią i pozwala osiągać jeszcze lepsze efekty.

Dotychczas wiadomo było, że zarówno sen, jak i powtarzanie materiału pozytywnie wpływa na zapamiętanie informacji. Jednocześnie niewiele badań było poświęconych temu jak połączenie tych dwóch czynników wpływa na pamięć. Postanowiła to sprawdzić Stéphanie Mazza wraz ze współpracownikami zakładając, że spanie pomiędzy nauką może zmniejszyć wysiłek potrzebny do przekazania nowych informacji do pamięci i tym samym zwiększyć efektywność nauki.

W badaniu wzięło udział 40 dorosłych, których zadaniem była nauka słów w języku obcym. Nauka kończyła się w momencie osiągnięcia przez badanych maksymalnej poprawności w zapamiętaniu materiału. Proces nauki był podzielony na dwie sesje. Uczestnicy byli losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup – połowa z nich miała pierwszą sesję przed południem, a drugą po południu tego samego dnia. Druga połowa zaczęła naukę po południu (pierwsza sesja), następnie szła spać i kontynuowała naukę drugiego dnia rano (druga sesja). Efekty nauki były sprawdzane parokrotnie – podczas sesji, tydzień później i 6 miesięcy później.

Wyniki pokazały brak różnic między grupami w pierwszej sesji naukowej – uczestnicy z obu grup zapamiętywali podobną liczbę słów i potrzebowali podobnej liczby prób do ich zapamiętania. Jednak wraz z upływem czasu wyniki znacząco się zmieniły – uczestnicy, którzy spali pomiędzy sesjami pamiętali średnio 10 z 16 wyrazów, podczas gdy ci, którzy nie spali jedynie 7,5 słów. Różnice nastąpiły także w liczbie prób potrzebnych do zapamiętania materiału – badani, którzy spali potrzebowali tylko 3 prób, by móc przypomnieć sobie wszystkie 16 wyrazów. Osoby, które nie spały potrzebowały na to średnio 6 prób. Ostatecznie obie grupy zdołały zapamiętać wszystkie 16 wyrazów, ale grupa „śpiących” zrobiła to szybciej i bardziej efektywnie.

Różnice między grupami utrzymały się w czasie i były widoczne po tygodniu, a nawet po 6 miesiącach od nauki – uczestnicy, którzy spali pamiętali więcej wyrazów, niż osoby, które nie spały pomiędzy sesjami.

“Nasze wyniki sugerują, że przeplatanie nauki ze snem przynosi dwojaką korzyść – skraca czas potrzebny na zapamiętanie materiału i zapewnia lepsze długotrwałe efekty nauki” – wyjaśniają autorzy badania.

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) flickr.com by Ben+Sam
Mazza, S., Gerbier, E., Gustin, M. P., Z. Kasikci, Koenig, O., Toppino, T. C., & Magnin, M. (2016). Relearn Faster and Retain Longer: Along With Practice, Sleep Makes Perfect. Psychological Science, 1-10.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Dominika Klimek

Naukowo: psycholog społeczny. Zawodowo: badacz, analityk biznesowy, statystyk. Prywatnie: wielbicielka gór, snowboardu, jazdy samochodem, dobrej kawy i świętego spokoju.