Zdrowie

Kochanie, czas na herbatę

Annais (C)
Autor: Agata Kukwa

Zielona, czerwona, pu-erh, biała czy czarna, wszystkie rodzaje herbat pochodzą od tej samej rośliny – Camelia sinensis. Od wieków mieszkańcy Sri Lanki stosują wywar z czarnej herbaty jako środek na poprawę życia seksualnego. Jeden z najpopularniejszych napojów świata może zyskać miano afrodyzjaku.

W 2008 roku na Uniwersytecie w Kolombo naukowcy postanowili sprawdzić czy stosowana przez ludność Sri Lanki czarna herbata (Camelia sinensis) może wpływać na poprawienie funkcji seksualnych.

Badania przeprowadzono na grupie zdrowych samców szczurów z uwzględnieniem wszelkich przepisów dotyczących etycznej strony testów przeprowadzanych na zwierzętach. Zatem ani jedno zwierze nie ucierpiało w tym eksperymencie.

Stwierdzono jednoznacznie, że podanie szczurom wywaru z herbaty na 2 godziny przed wprowadzeniem samicy do klatki, wydłużyło czas stosunku o około 25%. Interesujący jest fakt, że opóźnienie ejakulacji nastąpiło jedynie w przypadku dawki zalecanej przez mieszkańców Sri Lanki odpowiadającej ok. 6,5g herbaty na 100ml wody. W przypadku wyższych dawek nie zanotowano istotnych zmian w obserwowanych parametrach.

W celu oceny ewentualnego, toksycznego działania podawano grupie zwierząt wywar z herbaty codziennie, przez 42 dni w ilości porównywalnej do 2 filiżanek w przypadku człowieka. Nie zaobserwowano żadnych szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych.

Podawanie herbaty przez 3 dni z rzędu podniosło poziom testosteronu we krwi szczurów o blisko 100%, a przez 7 dni o 396%.Wcześniejsze badania wykazały podwyższenie poziomu dopaminy i serotoniny w mózgu po zażyciu wywaru z czarnej herbaty. Są to argumenty niewątpliwie przemawiające za uznaniem Camelii sinensis za afrodyzjak.

Dawniej zajmowali się tym szamani lub czarownice, dziś wiemy, że afrodyzjaki to nie magiczne mikstury ze zwierzęcych jąder. Są to substancje, wpływające na poziom hormonów płciowych oraz wydzielanie dopaminy, uważane za środki zwiększające popęd płciowy czy potencję. Taki charakter mają truskawki, czekolada, szampan, lubczyk, kawior, chili i wiele, wiele innych, mniej lub bardziej popularnych darów natury. Mimo to na rynku stale pojawiają się nowe produkty farmaceutyczne regulujące funkcje seksualne mężczyzn. Świadczy to o niewątpliwym zainteresowaniu i ogromnym popycie na tego typu środki.

Oto krótki, domowy przepis na to co może pomóc dłużej cieszyć się chwilami namiętności.

Składniki:
Około 10g czarnej herbaty
170 ml wrzącej wody
Sposób przygotowania:
10g herbaty zalać 170ml wrzącej wody. Pozostawić na 5 min. Podawać w filiżance lub kubku.
Dawkowanie:
Podawać doustnie na 1 do 2 godzin przed planowanym stosunkiem
Działanie:
– wydłużenie czasu trwania stosunku
– opóźnienie ejakulacji
– podwyższenie poziomu testosteronu we krwi
– skrócenie czasu od pojawienia się samicy do rozpoczęcia stosunku
Działanie niepożądane:
Brak

Z wiadomych przyczyn, opisane badanie jest niezwykle trudne do przeprowadzenia na ludziach w kontrolowanych warunkach. Nie ma jednak medycznych przeciwwskazań do testowania działania wywaru z czarnej herbaty w domowym zaciszu.

Więcej informacji:
Ratnasooriya, W. D., Fernandoa, T. S. P. (2008). Effect of black tea brew of Camellia sinensis on sexual competence of male rats. Journal of Ethnopharmacology, 118, 373-377
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agata Kukwa

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Magister technologii ochrony środowiska, inżynier ochrony i zarządzania środowiskiem. Obecnie doktorantka w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się nowymi technologiami oraz stymulowaniem działalności innowacyjnej w Polsce.