Krótkotrwała zmiana diety przynosi odwrotne od zamierzonych rezultaty

By: rpavich

Wybierasz niskoprzetworzoną żywność, ale przecież nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na odstępstwa. Zdarza Ci się w nich zapętlić, a powrót staje się coraz trudniejszy – i tak za każdym razem? Ciasto zjedzone u babci, kebab po imprezie czy małe piwko obowiązkowe przy grillu. Zastanawiałeś się kiedyś, czy chwilowe odstępstwa od rodzaju spożywanych produktów mogą mieć bezpośredni wpływ na odczuwaną przez ciebie chęć do działania?

Aaron Blaisdell wraz z kolegami z University of California-Los Angeles udowodnili w przeprowadzonej w lutym ubiegłego roku analizie, że rodzaj wybieranej diety oddziałuje bezpośrednio na typ pojawiającej się motywacji u szczurów. W trwających sześć miesięcy badaniach na zdrowych osobnikach, wykazano wpływ diety opartej na wysokoprzetworzonych produktach na znaczące obniżenie motywacji i zaangażowania do działania (zliczane za pomocą naciśnięć dźwigni). Wbrew powszechnej opinii wyniki wykazały również, że dieta niskotłuszczowa przyczyniła się do zwiększenia poziomu wagi w porównaniu z dietą nieprzetworzoną.

Przydatny może okazać się fakt, że zamiast nagradzać się za pomocą słodkości zastąpienie tej ochoty szklanką wody – może wyjść nam tylko na zdrowie. Motywując osobniki za pomocą podawanego rodzaju substancji – cukru lub wody ustalono, że żaden z czynników nie miał bezpośredniego wpływu na sposób ich działania.

Następnym razem kiedy swoje samopoczucie będziesz próbować tłumaczyć złą pogodą lub wstaniem lewą nogą, zastanów się czy może wina nie leży po twojej stronie. Może to odpowiednia pora na zweryfikowanie lub wymianę zawartości twojej lodówki?

Więcej informacji:
Autorzy notatki: Emil Czepielinda, Anna Kaczyńska, Łukasz Łosin, Agata Orłowska, Ewelina Sygut
Blaisdell, A. P., Lau, Y., Telminova, E., Lim, H. C., Fan, B., Fast, C. D., Garlick, D., & Pendergrass, D. C. (2014). Food quality and motivation: A refined low-fat diet induces obesity and impairs performance on a progressive ratio schedule of instrumental lever pressing in rats. Physiology & Behavior, 128, 220-225. doi: 10.1016/j/physbeh.2014.02.025.
(C) Zdjęcie rpavich
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Pomijając drobny acz dla wielu zapewne nieistotny fakt że szczury cokolwiek różnią si3 od ludzi. To już od starożytności dla nikogo nie ulega wątpliwości że głód to najlepszy motywator na świecie.

Comments are closed.

Related Posts