Jak ważne są przyjaźnie w dzieciństwie?

Dzieciństwo to całe dnie spędzone na podwórku, ganianie za piłką, zabawa w berka, chowanego i dużo innych rozrywek, które zapoczątkowały pierwsze przyjaźnie. Wielu z nas dobrze wspomina najmłodsze lata przede wszystkim ze względu na zawarte w tym czasie relacje. Jednak czy przyjaźnie z dzieciństwa mogą mieć wpływ na nasze zdrowie w życiu dorosłym? Badanie opublikowane w Psychological Science pokazuje, iż czas spędzony z przyjaciółmi w dzieciństwie wiąże się ze zdrowiem fizycznym w wieku dorosłym.

Każdy chce się cieszyć dobrym zdrowiem – jest to w końcu jeden z podstawowych warunków szczęścia, co zatem możemy zrobić aby zwiększyć swoje szanse na długie i szczęśliwe życie? W wielu badaniach naukowcy odkryli związek między dobrostanem społecznym dorosłych – w tym ich relacjami z bliskimi i źródłami wsparcia społecznego – a skutkami zdrowotnymi, w tym czynnikami ryzyka chorób naczyniowych. Doktor Jenny Cundiff z Texas Tech University oraz Karen Matthews z University of Pittsburgh zastanawiały się, czy związek ten może być widoczny znacznie wcześniej – już w dzieciństwie i w okresie dorastania.

Aby to sprawdzić, przeanalizowały dane z Pittsburgh Youth Study, badania podłużnego przeprowadzonego na grupie chłopców – uczniów w publicznych szkół w Pittsburghu. W szczególności zbadały dane 267 osób, z których większość była czarna (około 56%) lub biała (około 41%). Rodzice badanych przez 16 lat regularnie informowali, ile czasu dzieci spędzały ze swoimi przyjaciółmi w trakcie przeciętnego tygodnia, zaczynając od momentu, gdy chłopcy mieli około 6 lat. Badanie obejmowało również dane na temat różnych indywidualnych cech (np. ekstrawersji i wrogości w dzieciństwie; zdrowia fizycznego w dzieciństwie i dorosłości) oraz czynników rodzinnych i środowiskowych (np. status społeczno-ekonomiczny w dzieciństwie, integracja społeczna w wieku dorosłym).

Analizy wykazały, że chłopcy, którzy byli lepiej zintegrowani społecznie i spędzali więcej czasu ze swoimi przyjaciółmi mieli niższe ciśnienie krwi i wskaźniki masy ciała w wieku 32 lat. Związek ten utrzymywał się nawet po uwzględnieniu innych czynników. Korelacja pozostawała istotna nawet jeśli kontrolowano związek zdrowia fizycznego w dzieciństwie i integracji społecznej w wieku dorosłym.

Co oznaczają te wyniki?

“Nasze analizy sugerują, że wczesne doświadczenia mogą mieć związek ze zdrowiem fizycznym w życiu dorosłym. Co ważne nie chodzi tutaj tylko o wpływ naszych opiekunów czy warunki finansowe, ale także o rolę jaką odgrywają nasi przyjaciele” – mówi doktor Cundiff i dodaje – “Chociaż nie był to eksperyment, było to dobrze kontrolowane badanie podłużne w rasowo zróżnicowej próbie. Stanowi to mocną przesłankę do wniosku, że integracja społeczna na wczesnym etapie życia ma zdecydowanie pozytywny związek z naszym zdrowiem, niezależnie od wielu innych czynników, takich jak osobowość, waga w dzieciństwie czy status społeczny rodziny w dzieciństwie.”

Warto dodać, że badanie używa tylko jednej miary integracji społecznej i nie używa innych miar procesów fizjologicznych ani funkcji sercowo-naczyniowych. Niemniej środowisko naukowe jest raczej zgodne co do tego, że integracja społeczna w czasie dzieciństwa odgrywa ważną rolę na wiele elementów funkcjonowania społecznego i zdrowotnego na późniejszych etapach życia. Badanie Cundiff i Matthews jest zatem kolejnym głosem wspierającym ten wniosek.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Robert Collins

Cundiff, J. M., Matthews, K. A. (2018). Friends With Health Benefits: The Long-Term Benefits of Early Peer Social Integration for Blood Pressure and Obesity in Midlife. Psychological Science DOI: 10.1177/0956797617746510

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts