Komunikacja jeden-do-wielu, charakterystyczna dla portali społecznościowych, prowadzi do nasilenia egocentryzmu, a ten z kolei do zwiększenia chciwości oraz zmniejszenia chęci pomocy obcej osobie – przekonują naukowcy na łamach czasopisma „Cyberpsychology, Behavior and Social Networking”.
Grupa badaczy z Uniwersytetu Sun Yat-Sen w Tajwanie przeprowadziła dwa eksperymenty sprawdzające, jak komunikowanie się za pomocą Facebooka wpływa na zachowania prospołeczne. Uczestników obu badań poproszono albo o opublikowanie wiadomości na własnej ścianie albo o wypełnienie formularza testowego. Chwilę później każdy otrzymał możliwość podzielnia 20 zł między siebie oraz anonimowego gracza (pierwszy eksperyment) lub został poproszony o pomoc w zakodowaniu wyników z innego badania (drugi eksperyment).
Okazało się, że osoby publikujące wiadomość na Facebooku zostawiały dla siebie zdecydowanie więcej pieniędzy oraz deklarowały mniejszą chęć pomocy w kodowaniu wyników w porównaniu do grupy kontrolnej.„Publikacja wiadomości na ścianie Facebooka przypomina monolog, który zwiększa skupienie uwagi na sobie, co w konsekwencji zwiększa egoizm i obniża poziom zachowań prospołecznych” – podsumowują autorzy.
(C) Zdjęcie Michael Coghlan
Chiou, Wen-Bin., Chen, Szu-Wei., Liao, Da-Chi Liao. (2013). Does Facebook Promote Self-Interest? Enactment of Indiscriminate One-to-Many Communication on Online Social Networking Sites Decreases Prosocial Behavior. Cyberpsychology, Behavior and Social Networking,17(2):68-73.