Nie jesteś przekonany? Przekonaj znajomego!

Naukowcy opracowali sposób na pozbycie się złych nawyków. Nie powinniśmy przekonywać do tego siebie, lepiej zacząć przekonywać do tego innych ludzi – dowodzi Pablo Brinol z Universidad Autonoma de Madrid wraz z zespołem z Ohio State University.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrane argumenty, którymi motywujemy się w dążeniu do celu, są podstawą sukcesu. Okazuje się jednak, że są lepsze sposoby. Wystarczy powtarzać, że warto… komuś innemu – informują psycholodzy na łamach „Journal of Personality and Social Psychology” i wyjaśniają, dlaczego przekonanie samego siebie może być trudniejsze. Dzieje się tak, bo ludzie nie lubią zmian, zwłaszcza kiedy pociągają one za sobą przykre konsekwencje – rzucenie palenia z jednej strony służy lepszemu zdrowiu, ale z drugiej – wymaga wysiłku. Koszty zaczynają przeważać nad korzyściami, a my tracimy zapał.

W jednym z raportowanych badań wzięło udział 108 studentów. Uczestników poproszono o wypisanie na kartce argumentów przemawiających za reformą w systemie opłat na naukę. Połowa badanych miała do zmian przekonywać samych siebie, a pozostali – inne osoby. Następnie wszyscy wypełniali kwestionariusz, w którym deklarowali, w jakim stopniu rzeczywiście czują się przekonani oraz czy zgadzają się na przesłanie pocztą informacji o projekcie. Okazało się, że osoby wypisujące argumenty z myślą o innych były bardziej przekonane do projektu: częściej wyrażały swoją aprobatę dla reformy i chciały poznać więcej szczegółów.

„Jeśli próbujemy przekonać innych, sprawa jest prosta. Nie musimy szacować korzyści i strat, a jedynie nakłonić drugą stronę do naszej opinii” – komentuje wyniki badania Brinol. Przygotowujemy najsilniejsze argumenty, maksymalizujemy starania, a możliwość odparcia naszych racji zachęca nas do wytężonego wysiłku. W efekcie jesteśmy o wiele bardziej przekonywający także dla samych siebie. Zatem, podejmując decyzję o pozbyciu się zbędnych kilogramów, powinniśmy do tego samego zachęcić znajomych i powtarzać, że mają się dzielnie trzymać. Może i nam uda się zeszczupleć?

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Briñol, P., McCaslin, M., & Petty, R. (2012). Self-generated persuasion: Effects of the target and direction of arguments. Journal of Personality and Social Psychology, 102 (5), 925-940 DOI: 10.1037/a0027231

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach wrześniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts
Czytaj dalej

Ręczny blef

Wyniki tych eksperymentów mogą zaskoczyć niejednego gracza pokerowego. Według badań opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma „Psychological Science” prawdę…