Czy wiek ojca wpływa na dziecko?

selective focus photography of man wearing blue and white striped collared top

Znane są przypadki panów, którzy mimo podeszłego wieku dochowali się zdrowych dzieci. Najstarszy ojciec na świecie, który doczekał się potomka w sędziwym wieku, miał 92 lat. Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland sprawdzają, czy wiek ojca jest związany z intelektem potomka.

Dotychczasowe (skąpe) badania bez powodzenia próbowały m.in znaleźć ogniwo pomiędzy wiekiem ojca a mutacjami, schizofrenią czy autyzmem u dzieci. Jednak wyniki dwóch największych badań: Izraelskiego (44,000 badanych) oraz Amerykańskiego (30,000 badanych) sugerowały, że wiek ojca ma istotny wpływ na zdolności intelektualne dziecka – im starszy był ojciec w chwili narodzin potomka, tym większa szansa, że w późniejszych latach jego dziecko będzie gorzej od rówieśników wypadać w testach inteligencji.

Badacze z Danii postanowili sprawdzić, czy i oni odnajdą korelacje pomiędzy wiekiem ojca w chwili narodzin dziecka a późniejszymi zdolnościami intelektualnymi potomstwa. W tym celu przeanalizowali dane dotyczące 169,000 Duńczyków (wyłącznie mężczyzn) urodzonych w latach 1955-1993, takie jak: różnica wieku pomiędzy rodzicami, wiek rodziców w momencie narodzin dziecka oraz ogólne zdolności poznawcze i intelektualne.

Wyniki tylko częściowo zgadzały się z Izraelskimi i Amerykańskimi badaniami. Duńczycy dowodzą, że o ile wiek ojca faktycznie wpływa na inteligencję potomstwa, to niekoniecznie jest to liniowa zależność. Zgodnie z przewidywaniami, statystycznie niższe zdolności intelektualne okazali się mieć synowie ojców starszych niż 50 lat. Co zaskakujące, statystycznie najniższe wyniki mieli synowie młodych ojców – takich, którzy w chwili narodzin potomka byli młodsi niż 25 lat. Najwyższe wyniki w teście inteligencji osiągali potomkowie ojców w średnim wieku (30-39 lat).

Skąd takie wyniki? Naukowcy sugerują kilka przyczyn. Po pierwsze, starsi mężczyźni mogą być lepiej przygotowani do ojcostwa, dojrzalsi i bardziej cierpliwi. Po drugie, badacze rozważają też przyczyny odkładania ojcostwa w czasie. Późniejsze ojcostwo często jest spowodowane odkładaniem decyzji o dziecku na czas po studiach, a ludzie wykształceni bardziej dbają o rozwój swoich dzieci. Badacze w swoim artykule podkreślają, że to dopiero początek poszukiwań faktycznego wpływu wieku ojca na zdolności dzieci.

Więcej informacji: McGrath, J., Mortensen, P. B., Pedersen, C. B., Ehrenstein, V., Petersen, L. (2013). Paternal Age and General Cognitive Ability—A Cross Sectional Study of Danish Male Conscripts. PLoS ONE 8(10): e77444. doi:10.1371/journal.pone.0077444
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Nie rozumiem czemu nie zrobiono podstawowej analizy, zrównującej strukturę 3-4 podprób (wg wieku ojców) względem najważniejszych kryteriów intelektualno-wychowawczych ojców. Ponadto należało przeprowadzić wpierw analizę wykazującą korelację IQ dziecka z innymi zmiennymi, właśnie tymi związanymi z poziomem intelektualnym i zdolościami opiekuńczymi ojca. To by umożliwiło wykonanie tej analizy porównawczej w sposob właściwy. Bo zapewne próby nie były kontrolowane wg wielu kryteriów, jeśli w ogóle. Jak dla mnie – powyższe wyniki są zupełnie niewiarygodne, gdyż jest to oczywiste, że wiek ojca ma związek z jego stylem życia, rodzajem zajęcia, a więc i poziomem edukacji i w jakimś stopniu – inteligencji czy też zaradności, atrakcyjności jako “partnera”, odpowiedzialności itp.

  2. Ciekawe czemu “pod lupę” nie wzięto dziewczynek?
    Ale mniejsza.

    Całe te badania to współczesna odmiana szamanizmu, przypadkowe koincydencje zjawisk zamknięte w jednym zbiorze, przy pomocy bardziej lub mniej wymyślnych łamańców intelektualnych.
    Póki co, jedyne z owych “badań” wynika niezbicie – nie wiek ojca ma znaczenie ale jego przygotowanie wychowawcze, predyspozycje i poziom intelektualny.

    Było by inaczej gdyby odkryto białko (np: typu prion), które pojawiając się z wiekiem, będąc przenoszone przez plemniki, w jakikolwiek sposób wpływa na rozwój dziecka – ale to już nauka a nie zbieranie znaczków.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Płacenie gotówką boli

Badanie przeprowadzone przez zespół międzynarodowych naukowców: Nina Mazar (Boston University), Hilke Plassmann (INSEAD), Nicole Robitaille (Queen’s University), Axel…