Kocha? Nie kocha? Czy niepewność jest atrakcyjna?

Już niebawem walentynki. Cokolwiek sądzić o tym dniu, wielu z pewnością zaprząta sobie głowę potencjalnym sposobem spędzenia tego specyficznego święta. Stary truizm mówi, że jeśli otwarcie deklarujemy wobec kogoś sympatię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten ktoś polubi nas. Czy jest tak zawsze? Otóż niekoniecznie, czasem największym magnesem może być bowiem „udawanie niedostępnego”. Czyli innymi słowy – zmuszenie innych do myślenia o tym, czy go lubimy czy nie.

Tak wynika z artykułu “He Loves Me, He Loves Me Not…”: Uncertainty Can Increase Romantic Attraction opublikowanego na łamach Psychological Science. Badania przeprowadzone przez Erin R. Whitchurch i Timothego Wilsona (Uniwersytet Virginia) oraz Daniela T. Gilberta (Uniwersytet Harvarda) sugerują, że kobiety mogą być bardziej zainteresowane mężczyzną, gdy nie są pewne jego uczuć.

W badaniu wzięło udział 47 studentek Uniwersytetu Virginia. Uczestniczki były przekonane, że biorą udział w badaniu, które za celem było sprawdzenie czy Facebook może służyć jako typowy portal randkowy. Każda ze studentek obejrzała 4 profile studentów z innych uniwersytetów. Profile fikcyjne – o czym rzecz jasna uczestniczki badań nie wiedziały. Partycypantki badania zostały podzielone na 3 grupy.

Pierwsza grupa została poinformowana, że oglądane profile należały do mężczyzn, którzy otwarcie określili profil danej dziewczyny jako bardzo atrakcyjny. Druga grupa została poinformowana, że oglądały profile studentów, którym dane uczestniczki spodobały się średnio. Natomiast ostatnia grupa została poinformowana, że ze względu na naturę badania nie wiedzą co zaprezentowani im mężczyźni myślą o ich profilach. Wiedziały tylko, że niektórzy mężczyźni określili ich profile jako bardzo atrakcyjne, inni zaś jako średnio atrakcyjne.

Eksperymenty wykazały, że bardziej atrakcyjni dla partycypantek byli mężczyźni, którzy „deklarowali” sympatię na wysokim poziomie, niż ci, którzy deklarowali ją, jako średnią. To rzecz jasna dość oczywiste. Natomiast – co ciekawe – najbardziej atrakcyjni wydali się ci mężczyźni, co do których poziomu sympatii kobiety nie były pewne. Innymi słowy 100% pewności było dla kobiet mniej atrakcyjne niż 50%.

Poziom średniej zadeklarowanej przez studentki „atrakcyjności” profilów studentów w zależności od zadeklarowanego przez nich stosunku wobec danej uczestniczki.

Rzecz jasna samo podglądanie profili na Facebook’u nie jest do końca miarodajne. Natomiast wyniki tych skądinąd bardzo ciekawych badań mogą nam uświadomić, jak bardzo skomplikowane są międzyludzkie relacje oraz, że czasem rzeczywiście warto zachować wstrzemięźliwość z deklarowaniem uczuć. Zdaniem badaczy, kobiety nie będące pewnymi uczuć spędzały więcej czasu na zastanawianiu się i myśleniu o danym mężczyźnie. Co w efekcie wywoływało większe nim zainteresowanie.

Więcej informacji:
E.Whitechurch, T. Wison, D. Gilbert, (2010). “He Loves Me, He Loves Me Not…”: Uncertainty Can Increase Romantic Attraction, Psychological Science : 10.1177/0956797610393745
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments
  1. Ciekawy artykuł. Takie proste, czy wręcz infantylne eksperymenty mają bardzo duży urok. Odnośnie tematu to moje odczucie jest takie, że niepewność w każdym porównaniu będzie bardziej atrakcyjna i pociągająca.

  2. Podglądanie profili na Facebook’u – faktycznie szalenie miarodajne, ale badanie i tak ciekawe.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Baby bufor

Człowiek jest jedynym znanym nam zwierzęciem, które jest świadome własnej śmiertelności. Ten pierwotny lęk towarzyszy nam od dziecka…