Co Polacy myślą o paleniu papierosów?

Niedawno w życie weszła ustawa o zakazie palenia w miejscach publicznych. Na początku 2010 roku Centrum Badań Opinii Społecznej zapytało reprezentatywną próbę 1021 Polaków o ich postawy wobec palenia. Raport nie pozostawia złudzeń: wejście ustawy w życie, było jak najbardziej uzasadnione.

Ilość palących Polaków nie jest mała i wynosi 30%. Oznacza to, że niebieskim dymkiem zaciąga się co trzeci obywatel naszego kraju.

Wśród osób palących jest dwukrotnie więcej mężczyzn niż kobiet. Jeżeli chodzi o wiek, to najmniej palaczy jest w wieku od 18-24 lat oraz powyżej 65 roku życia. Najczęściej palą osoby z wykształceniem zawodowym, a najrzadziej respondenci posiadający najwyższe wykształcenie.

Jeżeli chodzi o postawy wobec zakazu palenia, można powiedzieć, że Polacy jak w wielu innych sprawach, są podzieleni. 54% badanych osób jest negatywnie nastawiona do przebywania z osobami palącymi. Z drugiej strony 44% respondentów nie ma nic przeciwko.

Niezależnie od postaw większość respondentów (74%) popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych, gdy 24% jest zdecydowanie przeciwna ograniczaniu wolności palaczy. Co ciekawa, w ostatnich dwóch latach, grupa ta nieznacznie się powiększyła, ubyło natomiast zwolenników zakazu.

Więcej informacji:
CBOS, marzec 2010, Postawy wobec palenia papierosów
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts