Co mówią geny Żydów

Grupy Żydów żyjące na Bliskim Wschodzie i w Europie mają wspólne genetyczne korzenie. Ich najbliższymi krewniakami są zaś Palestyńczycy, Druzowie i Beduini, a w Europie mieszkańcy Włoch.

Takie wyniki przyniosły analizy genetyczne, które naukowcy z USA i Izraela przeprowadzili korzystając z genów aż 237 osób z 7 wspólnot żydowskich żyjących w Iranie, Iraku, Włoszech, Grecji, Turcji, Syrii i środkowo-wschodniej Europie (Aszkenazyjczycy). Geny te badacze porównywali z danymi o DNA nieżydowskich mieszkańców tych terenów zgromadzonymi w ramach Human Genome Diversity Project.

Analizy obaliły m.in. hipotezy, że wschodnioeuropejscy Żydzi byli potomkami Chazarów – ludu z okolic Morza Kaspijskiego, którego część przeszła na judaizm we wczesnym średniowieczu. W rzeczywistości Aszkenazyjczycy mają te same cechy genetyczne, co Żydzi z innych regionów.

Z badanych wspólnot żydowskich największą genetyczną odmiennością charakteryzują się te z Iraku i Iranu. Zdaniem badaczy ich genetyczne rozdzielenie od wspólnot zachodnich nastąpiło około 2500 lat temu. Data ta pasuje do okresu tzw. niewoli babilońskiej, gdy znaczna część izraelskich Żydów została wysiedlona do Babilonii. Genetycy podkreślają jednak, że datowanie w oparciu o geny jest bardzo niepewne.

Wyniki badań opublikowano w “American Journal of Human Genetics”

Więcej informacji:
Atzmon, G., Hao, L., Pe’er, I., Velez, C., Pearlman, A., Palamara, P., Morrow, B., Friedman, E., Oddoux, C., & Burns, E. (2010). Abraham’s Children in the Genome Era: Major Jewish Diaspora Populations Comprise Distinct Genetic Clusters with Shared Middle Eastern Ancestry The American Journal of Human Genetics, 86 (6), 850-859
Arykuł pochodzi z serwisu Archeowieści
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
9 comments
 1. Alez belkot ! Czlowieku gdzie masz jakies dowody na te obalenia ze Zydzi wschodnioeuropejscy nie pochodza od Chazarow ? Ktorzy naukowcy, gdzie za jakich krajow z jakich uniwesytetow ?

  Piszesz takie bzdury, ze grzech byloby je tak zostawic, bo nawet po tych pieciu latach, mozna je jeszcze wygrzebac w necie !

  Chazarzy uwazajacy sie za Zydow potomkow Abrahama nie maja w sobie genow semickich, poniewarz przewazaja w nich geny Chazarow.
  Chazaria jest pochodzenia Turkmenow, ktorzy przeszli na Judaizm, rozplenili sie po calej Europie Wschodniej w tym na Ukrainie, Litwie i w Polsce, gdzie byli podstawowa czesicia ludnosci zydowskiej, ktora to w Polsce korzystala z autonomii opartej na Statutach Kaliskich z 1264 r. A z czasem stali sie trzonem kultury zydowskiej w Europie, zas w Polsce zyli wedlug praw Talmudu.

  Brak genetycznego zwiazku wiekszej czessci Zydow z Izraelu z rasa semicka jest faktem iz genetycznie nie sa oni potomkami starozytnych mieszkancow Palestyny.

  Tak samo w Niemczech zwlaszcza w Bawarii maja turkmenskie geny Awarow. Awaria z czasem Bawaria i tak mamy “czysta rase” niemiecka, z domieszaka genu azjatyckich Turkmenow ! Czyli jak i Zydzi tak i Niemcy maja powazny wklad genu azjatyckiego, czyli

  Z raportu Universytetu Hebrajskiego i Universsity College Londyn wynika z badania DNA, ze Arabowie palestynscy ( czyli slynni Palestynczycy ) posiadaja pokrewienstwo genetyczne z Izrealitami- a mianowicie nosza w sobie starozytny gen izraelski. Przodkami obecnych Palestynczykow okazuja sie byc Zydzi, ktorzy zamieszkiwali Izrael w VII w. n.e. Z badan wynika, ze az 85% Palestynczykow posiada dalsze lub blizsze pokrewienstwo z narodem zydowskim. Czyli posiadaja staro izraelskie geny nalezace do haplogrupy J

  Suma sumarum jak i Slowianie, tak i w wiekszosci Chazarzy maja gen haplogrupy R1a1

  Niechce mi sie dalej rozpisywac, ale ludzie szukajacy tych informacji i znajdujacy tylko belkot autora, bez odpowiednich podprawek, moga dac mu wiare !

  1. Nie podważaj badań naukowych, nazistowska ścierko. Wiem, że dla ciebie nie ma znaczenia nauka, bo wolisz hitlerowskie gusła, ale fakty naukowego są takie, że twój zakłamany światopogląd już dawno został zaorany i obalony przez genetykę i antropologię, a teraz tylko się pienisz i próbujesz zagiąć rzeczywistość, by dostosować ją do wytworów twojego ptasiego móżdżka.

   1. Nazistowska scierko? No przeciez nie ma bardziej Nazi niz AshkaNazi. Daj spokoj czlowieku. Zydowski cabal urywa sie na logice… A europejscy Chrzescijanie maja o wiele wiecej hebrajskich genow niz obywatele tego nieszczesnego “nowo-twora” Izraela. Glupie bydle Hitler dal sie zrobic zydowskim elitom ktore chetnie wsadzily duza czesc swoich wlasnych ludzi, czyli Chazarow… no nie 6 mln ale troche sie ich tam zebralo… do dieslowego komina za to zeby wykarwac im kawalek wlasnej ziemi, na ktorej zaden z ich przodkow nawet nie postawil nogi. Najchytrzejszy lis by sie przy tym zarumienil… Trzeba miec niezly tupet zeby tak prosto w oczy lzec.

 2. przebadano tylko 237 osób? naprawde wiarygodny wynik hehe

  1. W badaniach genetycznych 247 osób to spora próba ze względu na to ile kosztują takie badania, jak czasochonne są czasochłonne itd. Pewnie wydaje Ci się to niewielką grupą ale uwierz, że w genetyce nie musisz mieć próby min 1000 tak jak w badaniach socjologicnych. Na obecny stan wiedzy i techniki w zagresie gnetyki 247 osób jest próbą reprezentatywną.

   1. Przebadano sześć grup, w skład których weszli Żydzi Kurdyjscy, Kurdyjscy Muzułmanie, Palestyńscy Arabowie, Żydzi Sefardyjscy, Żydzi Aszkenazyjscy oraz Beduini zamieszkujący tereny południowego Izraela. Aby dodatkowo uwiarygodnić wyniki badań, wzięto również pod uwagę dane genetyczne Rosjan, Białorusinów, Polaków, Berberów, Portugalczyków, Hiszpanów, Arabów, Armeńczyków i Turków z Anatolii. Większość z 95 przebadanych kurdyjskich Muzułmanów pochodziła z północnego Iraku.

  2. Jak na badania genetyczne większa ilość danych mogłaby tylko i wyłącznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia błędu.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Szalona piana

Eksperyment zwany słoniowa pasta do zębów (ang. elephant toothpaste) budzi od dawna zainteresowanie internautów. Zawsze pojawia się pytanie…