Czy ból złamanego serca może przypominać złamanie kończyny? Co dokładnie czuje odrzucona przez przyjaciół nastolatka? Wyniki opublikowane w Science przekonują, że bolesne doświadczenia społeczne są równie dotkliwe co cierpienie fizyczne.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, kierowana przez doktor Naomi Eisenberger, postanowiła znaleźć odpowiedzi na te pytania. Badacze monitorowali aktywność mózgu podczas zabawy w komputerową grę „Cyberball” – symulację łapania i odrzucania piłki, krążącej między trzema graczami. Symulacja komputerowa miała za zadanie wywoływać u badanych narastające poczucie odrzucenia. Badani byli przekonani, że grają z dwoma rzeczywistymi zawodnikami siedzącymi w innych pokojach, tymczasem zachowaniem tych graczy, sterował komputer, który konsekwentnie ignorował badanego w kolejnych turach zabawy. Jak zauważyli naukowcy, poczucie odrzucenia objawiało się aktywacją obszaru w mózgu nazywanego zakrętem obręczy. Ten sam region odpowiada za odczuwanie bólu fizycznego.
Przenośnie takie jak „złamane serce” czy „bolesne wspomnienia” mogą więc mieć swoje podłoże w ludzkiej fizjologii. – Nasze wyniki pokazują jak głęboko zakorzeniona jest ludzka potrzeba przynależności – mówi doktor Eisenberger. Wyjaśnienia dla tego mechanizmu badacze doszukują się w ewolucji – odrzucenie przez współtowarzyszy kilka tysięcy lat temu oznaczało skazanie na pewną śmierć. Walka w pojedynkę z dziką zwierzyną nie pozostawiała złudzeń na przetrwanie. Nauczyliśmy się reagować na tak delikatne sygnały zagrożenia wspólnoty, że otrzymujemy sygnały o fizycznym zagrożeniu ciała, co objawia się bólem.
(C) zdjęcie z unsplash.com
Eisenberger, N. I., Lieberman, M. D., & Williams, K. D. (2003). Does Rejection Hurt? An fMRI. Study of Social Exclusion. Science, 302: 290-292.
Artykuł jest bardzo krotki i ogólnikowy , ale podejmuje bardzo ciekawy temat chociaż przez swoja wąska formę może nie oddawać wagi jakim dla człowieka jest odrzucenie społeczne. Narracja nie wyróżnia się specjalnie zapewne przez bardzo krótka formę niniejszego artykułu .
Autor artykułu skupił się tylko na opisaniu doświadczenia przeprowadzonego przy pomocy gry zręcznościowej w której gracze byli utwierdzeni ze graja przeciwko sobie , a nie sztucznej inteligencji , która miała wywołać w nich poczucie odrzucenia ignorując badanego.Gracze byli przekonani , ze graja miedzy sobą w innych pomieszczeniach , ale de facto był tylko jeden gracz.
Autor nie podaje szczegółów dotyczących warunków przeprowadzonego badania. Brakuje statystyk dotyczących badanych osób , miedzy innymi wieku , płci , zawodu. W artykule padła tylko wzmianka o tym , że wszyscy którzy brali udział w eksperymencie byli przez cały czas trwania eksperymentu podłączeni do urządzeń przez co naukowcy monitorują prace ich mózgów które w badaniach zostały szczegółowo opisane . Autor ominął całkowicie ta kwestie nie poruszając związków pomiędzy płatami mózgowymi , które bezpośrednio wpływają na zachowanie i pozwalają lepiej zrozumieć meritum badan . Krótko opisał ewolucyjny wpływ na to ze człowiek jest istota która żyje w społeczeństwie i jest od niego uzależniona genetycznie i antropologicznie .
Wielu może stwierdzić ze autor , zrobił błąd poruszając tak ważny i ciekawy problem i zamykając go w kilku zdaniach , ale badania są pisane w trudnym języku opisy korelacji pomiędzy budowa płatów mózgowych są skomplikowane , aby poruszać je w streszczeniu które zapewne miało trafić do studentów , którzy dzięki temu zainteresują się tematem , a nie będą szczegółowo analizować związków miedzy danym płatem mózgowia. Dochodzi również kwestia nazewnictwa angielskiego , które jest dość skomplikowane dla przeciętnego czytelnika .
Wnioski z badan naukowców oraz ze streszczenia są takie , ze ból psychiczny powstały na skutek odrzucenia społecznego czy partnera , bądź bliska osobę jest bardzo podobny do zwykłego bólu fizycznego .