Zaufaj mi!

(C) unsplash.com by rawpixel

Przeczucie, że możemy komuś zaufać, zarządzane jest oksytocyną, czyli hormonem przyjemności – twierdzą amerykańscy neurolodzy. Produkcja oksytocyny wyzwalana jest przez chwile wyjątkowo przyjemne, takie jak ciepła kąpiel, masaż czy seks.

Paul Zak i jego współpracownicy z Uniwersytetu Claremnot w Południowej Kalifornii kontrolowali wielkość kredytu zaufania udzielanego sobie nawzajem przez badanych. Czterdziestu dobranym w pary studentom przekazywali 10 dolarów i prosili o podzielenie się otrzymaną kwotę ze swoim partnerem.

Badani nie znali się i komunikowali się między sobą jedynie za pomocą komputerów umieszczonych w innych częściach laboratorium. Eksperymentatorzy poinstruowali ich, że mogą przekazać swoim partnerom dowolną kwotę lub zabrać wszystkie pieniądze dla siebie. Informowali również, że przekazywane sumy są potrajane, ale nie ma gwarancji, czy partner zachowa się równie hojnie.

Gdy badani otrzymali przelew zwrotny, pobierano im krew do analizy. okazało się, że im większe zaufanie mieli do siebie badani – co naukowcy przekładali na ilość pieniędzy, jaką otrzymywał jeden student od drugiego – tym wyższy poziom oksytocyny we krwi notowali badacze.
Więcej informacji:
Zdjęcie (C) unsplash.com by rawpixel

Zak, P. J., Kurzban, R., Matzner, W. L. (2006). Oxytocin is associated with human trustworthiness. Hormones and Behavior, 48 (5), 522-527

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments
  1. zaufani polega na przyjazni i na odwrot jesli nie ma przyjazni to i nie istnieje przyjazn

  2. Kolejny dowód na to że oksytocyna zasługuje na miano hormonu empatii :)

    A wyniki tego eksperymentu, z tego co pamiętam, były też dowodem na to, że w sektorze wolnego rynku jest miejsce na zaufanie, poza zimną kalkulację bezwzględnych zasad kapitalizmu :) Bo logicznie rozumując, każdy z trzymających kasą powinien ją wziąć dla siebie :> Nie dam innym pieniędzy bo zabiorą wszystko dla siebie. Nie ma żadnej pewności, że inwestor dostanie choć część swojego kapitału z powrotem… a jednak ludzie sobie ufają i przekazują dalej pieniądze ;) Taki teamplay pomagał nam w jaskiniach i przez niego również teraz cywilizacja rozwija się szybciej.

  3. Wiesz, ja mialam przeczucie, ze z tym zaufaniem nie jest wcale tak latwo – szczegolnie u malp :)

Comments are closed.

Related Posts