Zagubiona przesyłka

By: Phil and Pam Gradwell (to be)

Jak w subtelny sposób zbadać rzeczywiste uprzedzenia wobec pewnej grupy etnicznej? Amerykańscy naukowcy wykorzystali w tym celu omyłkową wiadomość email.

Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, nastroje Amerykanów wobec osób pochodzenia arabskiego drastycznie się zmieniły. Profesor Brad Bushman z Uniwersytetu w Michigan i Angelica Bonacci z Uniwersytetu Stanowego w Iowa postanowili sprawdzić czy Arabowie są w Stanach istotnie dyskryminowani.

512 studentów wypełniało baterię testów mierzących między innymi ich uprzedzenia wobec różnych grup etnicznych. Dwa tygodnie później do badanych wysłano wiadomość poczty elektronicznej, która w zamierzeniu miała trafić do kogoś innego. Adresatem wiadomości była osoba o nazwisku pochodzenia arabskiego lub europejskiego. Wiadomość informowała adresata, że nie został lub został wyróżniony prestiżowym czteroletnim stypendium akademickim. Do odebrania stypendium (lub potwierdzenia faktu jego nieotrzymania) należało jedynie wysłać potwierdzenie odebrania tej wiadomości w ciągu 48 godzin.

Jak się okazało osoby, które deklarowały wieksze uprzedzenie wobec Arabów, w odróżnieniu do nieuprzedzonych, statystycznie częściej niezwracały wiadomości informującej o przyznanej nagrodzie i statystycznie częściej zwracały wiadomość informującą o nieprzyznaniu nagrody tylko wówczas kiedy adresatem wiadomości był Arab.

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) Phil and Pam Gradwell (to be)
Bushman, B. J., & Bonacci, A. M. (2004). You`ve got mail: Using e-mail to examine the effect of prejudiced attitudes on discrimination against Arabs. Journal of Experimental Social Psychology, 40, 753-759.
Print Friendly, PDF & Email
Sending
User Review
0 (0 votes)
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts