Większy zestaw dla bogatych

Ilość zamawianego jedzenia może być sposobem na chwilowe podniesienie statusu społeczno-ekonomicznego – dowodzą naukowcy na łamach kwietniowego „Journal of Consumer Research”.

Trójka badaczy z Northwestern University postanowiła sprawdzić, czy konsumenci wybierający większe porcje próbują w ten sposób pokazać, że wiedzie im się lepiej od innych. Podstawą takich przypuszczeń jest fakt, że potrzeba sygnalizowania statusu to jeden z najsilniejszych czynników motywujących ludzkie zachowanie.

„Status społeczny jest nierozerwalnie połączony z poczuciem posiadania władzy, dlatego osoby jej pozbawione przywiązują większą wagę do produktów bezpośrednio wyrażających zamożność” – tłumaczy dr David Dubois, pomysłodawca i główny autor badań.

W jednym z eksperymentów badacze prosili uczestników, aby przypomnieli sobie dzień z własnego życia, w którym mieli władzę i kontrolę nad innymi ludźmi lub byli jej całkowicie pozbawieni. Po tym zadaniu osoby badane miały zdecydować, który z trzech rodzajów koktajli – mały, średni czy duży – kupiłyby najchętniej. Okazało się, że badani pozbawieni władzy, częściej niż grupa przypominająca sobie dzień, w którym rządziła innymi, wybierali największy kubek.

W innym eksperymencie Dubois udowodnił, że preferencja wyboru powiększonych porcji jedzenia i napojów jest najsilniejsza, gdy w grę wchodzą relacje społeczne. Zamawiając posiłek w restauracji pełnej ludzi lub w domu ze znajomymi, uczestnicy wyobrażający sobie wcześniej, że są pracownikami pozbawionymi władzy, chętniej niż osoby wcielające się w rolę szefa, decydowali się na największą porcję pizzy i największy napój. W dodatku nawet subtelna informacja sugerująca badanym, że nie mają wpływu na innych, sprytnie przemycona z reklamą przekąsek, sprawiała, że zamawiali ich zdecydowanie więcej. „Potrzeba podnoszenia statusu może skutecznie odchudzać portfele konsumentów” – komentuje Dubois.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Dubois, D., Rucker, D., & Galinsky, A. (2012). Super Size Me: Product Size as a Signal of Status Journal of Consumer Research, 38 (6), 1047-1062 DOI: 10.1086/661890

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach wrześniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts